İskoçya'da ilk kez Müslüman başbakan: Hamza Yusuf kimdir? İskoçya'da ilk kez Müslüman başbakan: Hamza Yusuf kimdir?

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki deprem 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. 42 bini aşkın kişi hayatını kaybederken enkazdaki çalışmalar da devam ediyor. 

Arama-kurtarma çalışmaları artçı depremlerin gölgesinde sürdürülürken 20 Şubat’ta Hatay merkezli olarak 3 dakika arayla 6.4 ve 5.8 büyüklüklerinde depremler yaşandı. The Washington Post, Amerikalı sismologlarla Türkiye’deki artçı depremleri konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ BİRKAÇ AY DAHA DEVAM EDECEK”

1

Amerikalı sismologlar genel olarak önümüzdeki birkaç ay daha artçıların devam edeceğini belirttirken  uzmanlar artçı şokların büyüklüklerinin 7’den büyük olmadan sıklıklarının azalmaya başlayacağını söyledi.

Uzman isimler, “Orta ila büyük artçı sarsıntılar (5 ve 6 büyüklüğünde) muhtemeldir ve özellikle zayıf yapılarda yerel hasara neden olabilir.Daha küçük büyüklükteki depremler (3 ve 4 büyüklüğünde) merkez üslerine yakın insanlar tarafından hissedilecek." dedi.

“HİÇBİR ZAMAN RİSK SIFIR OLMAYACAK”

Cornell'de misafir profesör olan Judith Hubbard, yaptığı açıklamada "Geçen her gün, başka bir tetiklenen olayın olasılığını azaltır. Ancak, bu risk sıfıra düşmez. Bunun yerine arka plan oranına düşer. Bu nedenle, zaman geçtikçe tehlike daha az yükselecek olsa da, hiçbir zaman sıfır olmayacak ve aslında birçok alanda oldukça yüksek kalmaya devam edecek.” ifadelerine yer verdi.