Taşeron işçileri yıllardır yetkililerin verdiği kadro sözlerinin yerine getirilmesini beklerken artan ekonomik krizle birlikte zorlaşan yaşam koşullarıyla mücadele etmeye devam ediyor. Yaşadıkları bu haksızlıktan kurtulmak için kadroya alınmayı, eşit işe eşit maaş ve eşit hak talep eden taşeron işçileri çalışma şartlarından memnun olmadıklarını ve hak ettikleri karşılığı alamadıklarını belirterek kadroya geçmeyi, özlük haklarında iyileştirilme yapılmasını, hak ettikleri maaşı ve ek ücretleri almayı talep ediyor. 

Uzun zamandır kadroya alınmayı bekleyen taşeron işçiler arasında ASM Grup Elemanları da bulunmakta. 

Sayıları yaklaşık 20 bin kişi olan ve uzun zamandır özlük hakları ve sağlık çalışanı sıfatıyla anılmak isteyen ASM Grup Elemanları eşit işe eşit maaş, eşit özlük hakkı talep ediyor. 

ASM Grup Elemanları, Aile Sağlığı Merkezlerinde verilen hizmetlerin kalitesini artırmak için büyük çaba gösteriyorlar. Ancak ASM Grup Elemanları, kamu personeli statüsünde olmadıkları için meslektaşlarının aksine birçok hak ve imkandan yoksun kalıyorlar.

Aynı işi yapan ancak kadrolu olan meslektaşlarıyla aralarında eştsizsizlik bulunması nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirten ASM Grup elemanları, kadroya geçmeyi talep ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca umut vermişti!

ASM Grup Elemanlarının kadroya geçişine yönelik resmî bir açıklama gelmezken eski açıklamalar tekrar gündeme getiriliyor. Daha önce sağlıkta "Beyaz Reform" çalışmalarına ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Geniş anlamıyla şartların adil hale getirilmesi şeklindeki ilkemiz, yeni adaletsizlikler oluşmasına karşı bir güvencedir. Kapsam dışı hekim kalmayacak.’’ sözlerini dile getirmişti. 

Bakan Koca'nın bu açıklamasının üzerinden aylar geçti ancak ASM Grup Elemanlarının taleplerine yönelik bir çalışma başlatılmadı. Peki ASM Grup Elemanları ne talep ediyor?

Taşeron, belediye şirket ve KİT işçilerine kadro teklifi kabul edilecek mi? Taşeron, belediye şirket ve KİT işçilerine kadro teklifi kabul edilecek mi?

ASM Grup Elemanları Komisyonu'ndan Meclis'e ziyaret!

Genç Sağlık Sendikası ASM Grup Elemanları Komisyonu Başkanı Büşra Şahiner, ASM Grup Elemanları'nın hak ettiği çalışma şartlarına kavuşması adına çalışmalar yürütmeye, seslerini birçok mecrada duyurmaya devam ediyor. 

Genç Sağlık Sendikası Asm Grup Elemanları Komisyonu Başkanı Büşra Şahiner Meclis'e giderek birçok milletvekiline ziyarette bulundu. 

ASM Grup Elemanları Komisyonu'nun Meclis'e yaptığı ziyaretlerin detayını okumak için tıklayınız. 

ASM Grup Elemanları ne talep ediyor?

Sağlık sektöründe önemli görevler üstlenen ASM grup elemanlarının (hemşire, ATT, ebe, tıbbi sekreter, temizlik personeli) sorunları ve talepleri şu şekilde:

  1. Devlet Güvencesi: ASM grup elemanlarının devlet güvencesi altına alınması, yani iş güvencesinin sağlanması talep edilmektedir. Bununla birlikte istikrarlı bir çalışma ortamı yaratmayı amaçlanıyor.

  2. Özlük Hakları: İşçiler, özlük haklarının sağlanmasını istemektedirler. Bu, çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve hak ettikleri değerin verilmesini hedeflemektedir.

  3. Maaş İyileştirmesi: ASM grup elemanlarının maaşlarının iyileştirilmesi talep edilmektedir. Bu, daha iyi yaşam standartlarına sahip olmalarını sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

  4. Eşitlik ve Adalet: İşçiler, kurum içindeki farklılıkların giderilmesi ve herkesin eşit bir şekilde muamele görmesini talep ediyorr.

    5000 ve kısmi emeklilik yeni torba yasada yer alacak mı? 5000 ve kısmi emeklilik yeni torba yasada yer alacak mı?
  5. İşten Çıkarılma Korkusu: İş güvencesinin sağlanmasının yanı sıra işten çıkarılma korkusuyla çalışmak istemiyorlar.

Seçim öncesi basın açıklamasında bulunarak yetkililere seslenen ASM Grup elemanları yaşadıkları mağduriyeti ve taleplerini şu şekilde açıklamıştı:

Öncelikle fedakârca çalışan tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyoruz. Bu özel günde sağlıkçı sayılmamanın verdiği üzüntüyle kişi, kurum ve kuruluş bağlantısı olmadan ASM Grup Elemanlarının sağlıkçı sıfatı isteyişini sizlere ve devlet büyüklerimize iletmek adına buradayız. Bizler aile sağlığı merkezlerinde grup elemanı olarak çalışan Hemşire, ATT, Tıbbi Sekreter, Ebe, Paramedik ve temizlik personelleriyiz. Doktor arkadaşlarımızın işveren olduğu bir sistemde çalışı birçok haktan mahrum kalmış durumdayız. Giyim yardımı, promosyon, ilave tediye, yer değişikliği gibi haklardan mahrum bırakılmışız doğum izni süt izni gibi konular doktor inisiyatifine bırakılmış şiddet olaylarında beyaz kod verme yetkimiz elimizden alınmıştır, sağlıkçı sıfatının olmadığı işveren ve isten çıkarılan arkadaşın doktor olduğu bu sistemde yıpranmış durumdayız. Yapılan kadro çalışmasında KPSS şartı aranmadan çalışan kamu dışı ASÇ arkadaşlara gelen kadro müjdesi bizleri teğet geçti bu durum  hem adalet ve eşitlik ilkesine hem de iş barışını olumsuz yönde etkilemez çok düşük olan maaşlarımızla gelişen ve değişen Türkiye şartlarına uyum sağlamakta zorlanmış durumdayız yarım zamanlı bir üniversite mezunu arkadaşımız 1.945 3000 TL gibi maaşlara çalışmış gelecek planı kuramamış durumdayız iş arkadaşımız olan Doktor arkadaşlarımızla maaş pazarlığı yapmak zorunda kalmışız . Doktor arkadaşalar hasta ve hasta sağlığına ayırması gereken zamanı bu işlere ayırmak durumda kalmıştır.

Bizler pandemi döneminde sağlıkçı sayılmadık, sokağa çıkma yasağının olduğu dönemlerde sağlıkçı sıfatımız olmadığı için sokaktaki görevli arkadaşlara sağlıkçı olduğumuzu ispatlamak için enerji harcadık o dönem gelen maske ve aşılardan kullanmamız kısıtlandı. Deprem oldu sağlıkçı sayılmadık deprem bölgesine gitmek istediğimizde kadrosuz oluşumuz bizlere engel teşkil etti deprem bölgesindeki arkadaşlarımız ise işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. 
Sayıları yaklaşık 20 bin kişi olan bu sağlık ordusunun saymakla bitmeyen sorunlarının çözümü özlük hakkı teslimidir, iş güvencesidir, sağlıkçı sıfatıdır kadro teslimidir. Eşit işe eşit maaş diyeceğiz… eşit işe eşit özlük hakkı diyeceğiz ASM Grup Elemanı değil sağlıkçı diyeceğiz 

Bu bir adalet ve eşitlik arayışıdır bugün burada yarın başka bir meydanda, Twitter’da, Instagram’da, mecliste, il sağlık müdürlüğünde her geçen gün çok daha gür bir sesle ASM Grup Elemanına özlük hakkı isteyeceğiz, iş güvencesi isteyeceğiz, kadro isteyeceğiz.. Biz inanıyoruz ki değerli devlet büyüklerimiz bu mağduriyetlerin çözümünü sağlayacaktır.. Her konuşmamda sn. Fahrettin Koca’ya ulaşmak istediğimizi söylüyorum bunu söylerken de yüzümde bir tebessüm hep var ASM Grup Elemanlarına Kadro var mı? Sn. Fahrettin Koca sizden koca bir müjde bekliyoruz.

Yaklaşık 20 bin kişinin sorun ve taleplerini önce değerli devlet büyüklerimize sonra siz kamuoyuna iletmiş olduk.