Uzun zamandır emekliliklerinin önündeki engellerin kaldırılması için Bağ-Kur tescil affı bekleyen yüz binlerce esnaf pes etmeden yetkililere seslenmeye devam ediyor.

EYT'nin çıkması, seçim öncesi verilen vaatler ve Torba Yasa ile umutlanan Bağ-Kur tescil mağdurları yetkililerden olumlu bir açıklama bekliyor.

Bağ-Kur mağdurları, geriye dönük tescil affı gelmesini ve adil bir emeklilik sistemi gelmesini istiyor. 9 bin prim gününün emeklilikte adaletsizliğe yol açtığını belirten Bağ-Kur mağdurları mezarda emeklilik sistemi yerine eşit ve adaletli bir emeklilik sisteminin gelmesini talep ediyor. 

Emeklilik hakkından faydalanamıyorlar!

4.10.2000 tarihi öncesine ait vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur kaydı olmayanların sigorta başlangıç tarihi 4.10.2000 olarak alınmaktadır. Bu uygulama nedeniyle de birçok Bağ-Kur'lu vatandaş mağduriyet yaşamakta.

Bağ-Kur tescil ve ihya mağdurları emekli olmak istiyor! Bağ-Kur tescil ve ihya mağdurları emekli olmak istiyor!

2000 yılından önce Gelir Vergisi mükellefi olarak esnaflığa başlayan, vergi numarası olan, vergisini veren ama ekonomik nedenlerle Bağ-Kur tescilini yaptıramayan vatandaşlar 2003 ve 2008 yıllarındaki Bağ-Kur sicil affını takip edemediği için emeklilik hakkından yararlanamamakta ve vergisini verdiği yıllara ait kanıtlanabilir faaliyetlerini emekliliklerine saydıramamaktadırlar.

Tescil affı gelmemesi nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kur'lular maddi ve manevi sıkıntılar yaşıyor. Belirli bir yaşın üstünde oldukları nedeniyle çalışmakta zorlanan ve uzun yıllar süren çalışma hayatlarının ardından en temel hakları olan emeklilik hakkına kavuşmak isteyen Bağ-Kur'lular yaşadıkları bu durumu eşitsizlik olarak nitelendiriyor. 

Sosyal medya hesaplarından ve milletvekillerine düzenledikleri ziyaretler başta olmak üzere birçok mecrada yetkililere seslenen Bağ-Kur tescil affı mağdurları hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı. 

Ancak kulislerden elde edilen bilgilere göre Bağ-Kur tescil affının İkinci Torba Yasa'da olması bekleniyor. 

Emeklilik reformu kapsamında atılacak ilk adımlardan birinin Bağ-Kur'lular için olacağı yönünde tahminler bulunmakta. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, küçük esnaf ve çiftçiler dahil 1 milyon Bağ-Kur'lunun prim gün şartını 9000'den 7200'e çekecek çalışmayı tamamlaması bekleniyor.

Yetkililer Bağ-Kur tescil affı hakkında sessiz kalırken bir anda birçok tescil affı iddiasının ortaya atılması da Bağ-Kur mağdurlarına adeta umut oldu. İkinci Torba Yasa'da Bağ-Kur tescil affının olmasını isteyen mağdurlar neredeyse her gün X (Twitter) uygulamasında etkinlik yaparak büyük ses getiriyor.