Milli Savunma Bakanı Yaşar güler, 15 Temmuz darbe girişimi  döneminde Genelkurmay 2'inci Başkanı olarak görevini icra etmekteyken darbecilerin hedefinde olan isimler arasında yer aldı.

O geceye ilişkin ilk kez konuşan Bakan Güler, "Saat 21.25'te yüzleri maskeli darbeciler odamı bastı" diyerek darbecilerin 'Yat' komutuna uymaması ve bir tanesini yere fırlatması ile darbecilerin kendisinin üzerine gelerek durdurmaya çalıştıklarını aktardı. 

PLANA GENÇ BİR ÜSTEĞMEN ENGEL OLMUŞ

Yaşanan arbedeler sonrası içeriye emir subayının sivil kıyafetle girdiğini bildiren Güler, "O haini orada gördüğüm an bu işin ne olduğunu anladım" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC dönüşü konuştu: Miçotakis'in bakanına haddini bildirmesi lazım Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC dönüşü konuştu: Miçotakis'in bakanına haddini bildirmesi lazım

Darbecilerin hedefindeki Güler, kendisinin gözlerinin ve ellerinin bağladıktan sonra zorla bir araca bindirilerek nizamiyeden çıkarılmaya çalışıldığını belirtti.

Bakan Güler, üsteğmenin kendisini kaçırmak isteyen emir subayını vurması sonrası genç üsteğmen sayesinde planın engellediğini aktararak şu açıklamalarda bulundu:

"O gece beni infaz etmekle görevlendirilen emir subayımın öldürülmesi kırılma noktalarından birisiydi." 

Kaynak: Sabah Gazetesi