Brezilya'nın güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde etsini sürdüren yağışların yol açtığı sellerin neden olduğu can ve mal kayıplarında bilanço giderek artıyor.

Yaşanan felakete ilişkin eyalete bağlı Sivil Savunmadan yapılan duyuruda, ölenlerin sayısının 150, kayıpların sayısının 112 olarak güncellendiği aktarıldı.

İsrail, Gazze'ye yönelik saldırıların ne zamana kadar süreceğini açıkladı! İsrail, Gazze'ye yönelik saldırıların ne zamana kadar süreceğini açıkladı!

YERİNDEN EDİLENLERİN SAYISI 620 BİNİ AŞTI

Açıklamada, yaralı sayısının 807'e yükseldiği ve selden etkilenen kişi sayısının ise 2 milyon 120 bini geçtiği belirtilirken, yerinden edilenlerin sayısının da 620 bini aştığı bildirildi. Ayrıca, 80 bin kişinin felaket bölgesinden kurtarıldığı ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği de kaydedildi.

Diğer yandan felaket bölgesini 3. kez ziyaret eden Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın yeni yardım paketlerini açıklayacağı öğrenildi.

Brezilya Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada, Rio Grande do Sul eyaletinin Hazineye olan borcunun 3 yıl süreyle ertelenmesine ilişkin kararın oy birliğiyle kabul edildiği duyuruldu.

"EYALET TARİHİNİN EN YIKICI OLAYI"

3 Mayıs tarihinde açıklamada bulunan Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, "Son derece istisnai bir durumdan geçiyoruz. Bu, kritik bir olay değil, eyalet tarihinin en yıkıcı olayıdır." ifadesinde bulunmuştu.

Konuşmasının devamında Leite, trajedinin büyüklüğü nedeniyle 180 günlüğüne "felaket durumu" ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için ciddi gayret gösterdiklerini belirtmişti.

Kaynak: AA