Zafer Partisi'nin Genel Başkan Ümit Özdağ, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimde adaylarının Sinan Oğan olduğunu duyurdu.

Özdağ, “ATA ittifakı imza töreni ve ATA ittifakının cumhurbaşkanı adayı Sayın Sinan Oğan’ın adaylığının açıklanması için düzenlediğimiz tören saat 14.00’de Zafer Partisi Genel Merkezinde gerçekleştirilecek. Türk Milleti 1921 Anayasasını savunan 2 ittifak karşısında çaresiz değildir. Artık ATA İttifakı var.” dedi.

Zafer Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan oldu

Ümit Özdağ'ın açıklamalarının ardından Sinan Oğan, kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. Birçok vatandaş, Sinan Oğan'ın kim olduğunu araştırmaya başladı. Peki Sinan Oğan kimdir, nerelidir ve mesleği nedir? İşte detaylar...

FOX Çalar Saat konuğu Sinan Oğan kimdir? Sinan Oğan kaç yaşında, nereli? Sinan Oğan biyografisi!

SİNAN OĞAN KİMDİR?

Azeri kökenli olan Sinan Oğan 1967 yılında Iğdır'da dünyaya gelmiştir. 

Birçok farklı ülkede eğitim alan Oğan, 1989 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra akademik hayatına Azerbaycan'da tamamladığını yüksek lisans eğitimi ile devam etmiştir. Doktora eğitimini Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi’nde alan Oğan, hayatı boyunca siyasetle iç içe olmuştur.

Cumhurbaşkanı adayı olmak için kimler başvurdu? Cumhurbaşkanı adayı olmak için kimler başvurdu?

Sinan Oğan'ın Siyasi Hayatı

Sinan Oğan'ın Kariyeri

İleri düzeyde Rusça ve akademik düzeyde İngilizce bilen Sinan Oğan, Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde araştırma görevlisi, Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesinde öğretim görevlisi ve Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı. TİKA Azerbaycan Temsilcisi de olan Sinan Oğan'a Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından "Devlet Nişanı" ile taltif edildi.

Sinan Oğan, aynı zamanda Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası Başkanlığı yaptı. Sinan Oğan, TÜRKSAM'ı kurdu ve Başkanlığını yaptı. Valdai Formu Üyesi olan Sinan Oğan'ın yayınlanmış 3 kitabı ve 500'den fazla makalesi bulunmaktadır.

Milliyet Gazetesi "Sosyal Bilimler", Marmara Üniversitesi "Akademik Üstün Başarı" ve Ekoavrasya Derneği "Türk Dünyasına Hizmet" ödüllerinin sahibi olan Sinan Oğan, "İnterpress Media Takip Merkezi" tarafından 2010 yılında televizyon ekranlarında en çok tartışılan konu ve en çok ekranda yer alan isimler üzerine yapılan bir çalışmada 131 haberle, Türkiye'de televizyon ekranlarında en fazla boy gösteren isimleri arasında yer aldı.

Sinan Oğan'ın Kariyeri

Sinan Oğan'ın Siyasi Hayatı

Siyasete MHP'de başlayan Sinan Oğan, 2006 yılında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye dış politika ve güvenlik konularında bilgi desteği sağlamıştır. 2011 yılında MHP Iğdır milletvekili olarak aday gösterilen Oğan,  2011 yılındaki seçimleri kazanarak meclise girmiştir.

Sinan Oğan, 2015 yılında MHP Genel Başkan adaylığını açıklamasının ardından partiden ihraç edilmiştir. Bu süreden sonra herhangi bir partiye geçiş yapmayan Oğan, 2020 yılında Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı olduğunu açıkladı.