Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere geldiği Birleşik Arap Emirlikleri'nde Dünya Hükümetler Zirvesi'nde katılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada dünya gündemine dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan yaptığı açıklamada dünya genelinde çatışmaların arttığına dikkat çekti.

İsrail'in Filistin işgalinin Orta Doğu'daki asıl krizin nedeni olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bölgemizde barış, huzur ve ekonomik kalkınmaya giden yol bir Filistin devletinin kurulmasından geçiyor. İsrail katliamlarından saldırılarından vazgeçmiyor. Filistinli kardeşlerimizi asla sahipsiz, çaresiz ve yalnız bırakmayacağız" ifadelerini kullandı. Erdoğan yaptığı konuşmada Türkiye'nin garantörlüğe hazır olduğunu da vurguladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları şöyle oldu:

"TÜRKİYE'Yİ HER ALANDA BÜYÜTEREK İLERİYE TAŞIDIK"

"Öncelikli misafirperverlikleri için El Nahyan’a teşekkür ediyorum. Onur konuğu olarak bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Türkiye olarak hayata geçirdiğimiz Türkiye vizyonu ile geleceğin Türkiye’sini inşa ediyoruz. Türkiye'yi her alanda büyüterek ileriye taşıdık.

Çevremizde devam eden çatışmalara, göç baskısına, terör eylemlerine rağmen yolumuzdan sapmadan bugünlere geldik. Geçtiğimiz yıldaki depremlerde 53 binden fazla canımızı toprağa verdik. 31 binden fazla konutu depremzedelere teslim ettik. Yardımını esirgemeyen tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum."

"DÜNYAMIZ KRİZLER VE ÇATIŞMALARIN ALACA KARANLIK KUŞAĞINDAN GEÇİYOR"

"Önümüzdeki engeller ne kadar büyük olursa olsun hedeflerle ulaşmanın azmini sürdürdük. İstanbul’daki başarılarımız yeni kapıların açılmasına vesile oldu. 2001 senesinde AK Partimizi kurduk. Sadece 15 ay sonra açık ara birinci çıkarak Türkiye’yi yönetme sorumluluğunu aldık. 21 yıldır milletimize hizmetkarlık yapıyoruz. 17 seçim zaferini sığdırdık. 31 Mart'ta 18. zaferimizi elde edeceğiz. Çalışmalarımızı çok yoğun sürdürüyoruz.

Halkımızın gücü ve desteği olmasa bunları başaramazdık. Siyasette varlık sebebimiz güzel bir miras bırakmaktır. Nasıl dünya beşten büyükse daha adil bir dünya mümkündür. Buna tüm insanların ihtiyacı var. Adil ve kalıcı barışı sağlamak amaçlarımızdandır. Dünyamız krizler ve çatışmaların alaca karanlık kuşağından geçiyor."

Ekrem İmamoğlu: "Hiçbir ayrım yapmıyoruz" Ekrem İmamoğlu: "Hiçbir ayrım yapmıyoruz"

"GARANTÖRLÜĞE HAZIRIZ"

"Bölgemizde barış, huzur ve ekonomik kalkınmaya giden yol bir Filistin devletinin kurulmasından geçiyor. İsrail katliamlarından saldırılarından vazgeçmiyor. Filistinli kardeşlerimizi asla sahipsiz, çaresiz ve yalnız bırakmayacağız. Sorunun kaynağını doğru tespit etmezsek çözüm bulamayız."

"İSRAİL 1967 SINIRLARI TEMELİNDE BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİNİN VARLIĞINI KABUL ETMELİDİR"

"İsrail kalıcı barış istiyorsa yayılmacı hayaller peşinde koşmayı bırakmalı, 1967 sınırları temelinde bağımsız Filistin devletinin varlığını kabul etmelidir."