Cumhurbaşkanı Erdoğan Hindistan'da G20 Liderler Zirvesi'ne katıldı. Zirve'de iklim krizine dikkat çeken Erdoğan devlet başkanları ve liderlere İletişim Başkanlığı'nın hazırladığı "Yaşanabilir Bir Dünya İçin Türkiye'nin Sıfır Atık Yolculuğu" kitabını takdim etti.

Erdoğan iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı ve kirliliğin yani "üçlü gezegen krizi"nin mücadelesinde uluslararası dayanışmanın ve iş birliğinin altını çizdi. Benmerkezci yaklaşımlar yerine küresel düzeyde çalışmalara destek verildiğini kaydetti.

Türkiye'nin gelişmiş ülkelere kıyasla iklim değişikliğinde ve kirlilikte neredeyse hiçbir payı olmadığını belirtirken buna rağmen bu meselenin hayati önem içerdiğini ve Türkiye'nin kendi yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve uluslararası iş birliklerine destek verildiğini açıkladı.

2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedefleriyle Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'na Türkiye'nin 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedefleriyle Paris İklim Anlaşması'na en önemli katkıyı verdiğine dikkati çeken Erdoğan yazısında, şöyle devam etti:

Yenilenebilir enerji projeleri, orman alanlarının artırılması, atık su arıtımı gibi uygulamalarla daha temiz ve yeşil bir Türkiye için çaba sarf edildiğini açıklayan Erdoğan yazısına şöyle devam etti:

"Yenilenebilir kurulu güç bakımından Avrupa 5'incisi, dünya 12'ncisiyiz. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanında attığımız adımlar yıllık 90 milyon ton karbon eş değeri sera gazı emisyonunu engelledi. 2053 yılı Net Sıfır Emisyon hedefimiz doğrultusunda, 2030 senesine kadarki emisyon azaltma hedefimizi iki katına çıkardık. Çölleşme ve erozyonla mücadelede de dünyanın lider ülkelerinden biriyiz. Tabiatı Allah'ın bir emaneti olarak görüyoruz. Bu emanete en güzel şekilde sahip çıkarak, gelecek nesillere daha yeşil, daha güzel, daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyoruz. Bu anlayışla 'Yeşil Kalkınma Devrimi ve 2053 Net Sıfır Emisyon' hedefleri ile hem ülkemiz hem de insanlık için umut dolu girişimler başlattık. Eşim Emine Erdoğan'ın öncülüğünde hayata geçen Sıfır Atık Projesi, bu süreçte bir dönüm noktası oldu. 'Dünya Ortak Evimiz' sloganıyla yürütülen projemiz, tüm dünyanın takdirini kazanarak, 3'ü Birleşmiş Milletler ofis ve programlarından olmak üzere, toplam 5 uluslararası ödüle layık görüldü."

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yıl dönümünde "Geleceğine nefes, yarınlara umut"...

Hakan Fidan, Azerbaycanlı mevkidaşı Bayramov ile görüştü Hakan Fidan, Azerbaycanlı mevkidaşı Bayramov ile görüştü

Ülkemizin çabaları sayesinde kabul edilen 77/161 sayılı BM Genel Kurul kararıyla 30 Mart'ın her yıl kutlanmak üzere Uluslararası Sıfır Atık Günü olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Geleceğe nefes, yarınlara umut olabilmek için geniş bir yelpazede yürütülen çalışmalara yenilerinin ekleneceğini kaydederken bu kitabın da onlardan biri olduğunun altını çizdi. Kitabın hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik etti.