Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Gençlik Vakfı Teşkilat Buluşması'na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beştepe'deki buluşmada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

"Bölgemiz sıkıntılı ve sanıcılı günler geçiriyor. Neredeyse 600 gündür Ukrayna ve Rusya arasında çatışmalar sürüyor. Bölücü terör örgütünün saldırıları rejimin aralıksız bombardımanıyla Suriye'de mazlumlar hayatta kalma mücadelesi veriyor. Yemen'den Libya'ya birçok kardeş coğrafyada çatışma ve gerilim hakim. Türkiye olarak bu topraklardaki hadiselerden bizler de doğrudan etkileniyoruz. Nerede bir zulüm varsa engel olmaya çalışıyoruz. Asırlardır adalet ve hakkaniyetten sapmamış bir millet olarak İsrail Filistin geriliminde de tavrımız bu yöndedir.

"ABD NERE, AKDENİZ NERE?"

Üç gündür görüşmeler yapıyorum. Gazze'de su yok, ekmek yok, gıda yok. Bunlar İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni ters. Nerede Batı? ABD uçak gemisi gönderiyor. İkinci uçak gemisi de gelecek. ABD nere, Akdeniz nere? Ne işin var senin orada? ABD gibi bir ülkeye barışı tesis mi yakışır, yoksa oraya benzinle körükle gitmek mi yakışır?

TÜRK SİHA'SININ DÜŞÜRÜLMESİNE TEPKİ

Türkiye'ye ait Suriye'de bir SİHA'yı düşürecek kadar ferasetini kaybeden bir anlayış var. Biz seninle NATO'da beraber değil miyiz?  Görmedim, bilmedim, farkında değilim, bunu nasıl söylersin? Tüm tarafları itidalle hareket etmeye çağırdık. 13 liderle bugüne kadar görüştüm. Neler yapabiliriz, bunun üzerinde duruyoruz. Tüm aktörleri gerilimi düşürmek için çaba göstermeye çağırıyoruz.

Gazeteci Abdurrahman Gök tahliye edildi! Gazeteci Abdurrahman Gök tahliye edildi!

"KATLİAM DERECESİNE VARAN SALDIRILARIN İZAHI OLAMAZ"

Mısır'ın Refah Kapısı'nı bombaladılar. Buradan insani yardım çalışması yapalım dedik. Bu insanlar susuz, gıdasız. Atılması gereken adımları gerektiren görevler var. Ama asla bunların böyle bir derdi yok. Ama bizim var.

Tüm bölgemize sıçrama riski olan bu ateşi söndürmenin derdinde olduk. Orantısız şiddetin daha fazla şiddete ve yıkıma sebep olacağını söylüyoruz. Gazze'de yaşananlar tam olarak budur. Katliam derecesine varan saldırıların hiçbir izahı olamaz. Hiçbir eylem böyle bir zulmü haklı kılmaz."