Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Dohuk kentinin Zaho ilçesinde bir dere kenarında gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayımladı. Bakanlık, Irak hükümetini terör örgütünün etkisi altında açıklamalar yapmamaya, faillerin açığa çıkarılması için iş birliğine davet etti.

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Dohuk kentindeki saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, saldırıda, ilk belirlemelere göre 8 kişinin hayatını kaybettiği, 23 kişinin ise yaralandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Bu elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor, yakınları başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkına ve Hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Türkiye sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısındadır. Türkiye terörle mücadelesini uluslararası hukuka uygun şekilde, sivillerin, sivil altyapının, tarihi ve kültürel varlıklar ile tabiatın korunmasına azami hassasiyet göstererek yürütmektedir. Masum insanları hedef alan ve terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilen bu gibi saldırılarla ülkemizin terörle mücadeledeki haklı ve kararlı tutumunun hedef alındığı kıymetlendirilmektedir."

"FAİLLERİN AÇIĞA ÇIKARILMASI İÇİN İŞ BİRLİĞİNE DAVET EDİYORUZ"

Erdoğan'dan bir müjde daha; 40 çeşit ürüne indirim! Erdoğan'dan bir müjde daha; 40 çeşit ürüne indirim!

Türkiye'nin gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazır olduğu söylenen açıklamada, "Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz" denildi.