Türkiye obezitede Avrupada 1. dünyada ise 17. sırada yer almakta. Hal böyle olunca binlerce diyetisyen, diyetisyenliğin daha ulaşılabilir kılınmasını ve  Türkiye'nin uluslararası sağlık turizminde çatı markası Health Türkiye'nin imajına zarar gelmemesi için kamuya 10.000 diyetisyen istihdamı talep ediyor.

Yıllarca alanlarında eğitim alan diyetisyenler hayallerini kurduğu mesleklerini yapmak için uzun süre boyunca atanma stresiyle mücadele etmek zorunda kalmalarına tepki gösteriyor. Ülkemizdeki sağlık sistemi ağır eleştiriler alırken binlerce diyetisyen mesleklerini icra etmek için yıllarca atama beklemesi eleştirilerin de odağı oldu. 

Diyetisyen istihdamının yetersiz olduğunu belirten diyetisyenler, özellikle KYK yurtlarındaki diyetisyen ihtiyacına dikkat çekti.

Diyetisyenler ASM'ye 10 bin diyetisyen istihdamı talep ediyor! Diyetisyenler ASM'ye 10 bin diyetisyen istihdamı talep ediyor!

Diyetisyenler, ''GSB yurtlarında kalmakta olan öğrenci ve depremzedelerin beslenmesinden,besinlerin denetlenmesinden ve olası zehirlenme vakalarının önlenmesinden DİYETİSYEN sorumludur. Her yurtta en az 1 diyetisyen bulunmalıdır.'' diyerek yetkililere seslendi.