İstanbul serbest piyasada dolar 32,2160 liradan, euro 34,7530 liradan güne başladı.

Serbest piyasada şu dakikalarda dolar 32,2261 liradan, euro ise 34,7708 liradan alınıyor.

Dün doların satış fiyatı 32,2110 lira, euronun satış fiyatı ise 34,8060 lira olmuştu.

PİYASALARDA GÖZLER POWELL'İN AÇIKLAMALARINDA

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizlikler fiyatlamaları zorlaştırmaya devam ederken, bugün gözler Fed Başkanı Jerome Powell'ın sözle yönlendirmelerine çevrildi.

ABD ekonomisinde bugünden itibaren açıklanmaya başlayacak enflasyon verilerinden alınacak sinyallerin piyasalarda oynaklığı artırması beklenirken, ülkede dün açıklanan New York Fed'in nisan ayına ait Tüketici Beklentileri Anketi'nin sonuçları endişeleri artırdı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in bu sene yüzde 89 ihtimalle bir faiz indirimine gidebileceği öngörülürken, eylül ayı olası bir faiz indirimi için öne çıkmayı sürdürüyor.

Avrupa'da dün İtalya hariç satış ağırlıklı bir seyir öne çıkarken, bugün Almanya'da açıklanacak enflasyon verileri yatırımcıların odağına yerleşti.

Ülkede yıllık enflasyonun yüzde 2,2'de sabit kalacağı öngörülürken, ZEW beklenti anketi sonuçlarının da risk iştahı üzerinde etkili olabileceği öngörülüyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gelecek ay yapacağı toplantıda faiz indirimine gideceğine ise kesin gözüyle bakılmaya devam ediliyor.

YURT İÇİNDE TASARRUF PAKETİ AÇIKLANDI

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından duyurulan ödemeler dengesi verilerine göre, Mart 2024'te cari işlemler hesabı 4 milyar 544 milyon dolar açık verdi.

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik" paketini açıkladı.

Şimşek, yaptığı konuşmada, en önemli önceliklerinin hayat pahalılığını bir sorun olmaktan çıkartmak olduğunu belirterek, "Enflasyonu düşük tek hanelere indirmek. Refah için, sürdürülebilir yüksek büyüme için düşük tek haneli enflasyon olmazsa olmazdır. Fiyat istikrarı bunun en önemli bileşenidir" dedi.

Cevdet Yılmaz ise, "Açıkladığımız 'Kamuda Tasarruf ve Verimlilik' paketi kamu harcamalarını azaltırken, yurt içi tasarruflarımızı artırarak cari dengedeki olumlu gidişatı destekleyecek" ifadesine yer verdi.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu yurt dışında ise İngiltere’de işsizlik oranı, Almanya’da TÜFE ve ZEW ekonomik güven endeksi, Avro Bölgesi'nde ZEW ekonomik güven endeksi, ABD’de ÜFE ve Fed Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamaların takip edileceğini kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şu şekilde:

09.00 İngiltere, mart ayı işsizlik oranı

09.00 Almanya, nisan ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

12.00 Almanya, mayıs ayı ZEW ekonomik güven endeksi

12.00 Avro Bölgesi, mayıs ayı ZEW ekonomik güven endeksi

15.30 ABD, nisan ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)

Bakan Şimşek: Gıda arzını artırarak enflasyonla mücadele en büyük önceliğimiz Bakan Şimşek: Gıda arzını artırarak enflasyonla mücadele en büyük önceliğimiz

17.00 ABD, Fed Başkanı Powell'ın basın toplantısı

Editör: Yudum Özel