Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, ilaç sektörüyle ilgili sorunlar hakkında konuşarak "Şu an eczanelerimizde ciddi anlamda ilaç yoklukları yaşıyoruz" dedi.

Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı ve Atabay Kimra İcra Kurulu Üyesi Doğan Taşlıkent Bloomberg HT yayınında ilaç sektöründe yaşanan sorunlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İlaç tedariğinde sıkıntılar yaşandığını belirten Ercanlı, mevcut ilaç fiyat kararnamesinden vazgeçilmediği takdirde yıl içerisine yayarak 3-4 kez kur düzenlemesi yapılması gerektiğini ifade etti.

Sedat Peker'in eşi Özge Peker'den "Sabırlı olun, iyi şeyler hemen olmuyor" açıklaması Sedat Peker'in eşi Özge Peker'den "Sabırlı olun, iyi şeyler hemen olmuyor" açıklaması

Döviz kurundaki artışa dikkat çeken Ercanlı, "Şu an eczanelerimizde ciddi anlamda ilaç yoklukları yaşıyoruz. Ecza depolarından almış olduğumuz verilere göre; yüzde 17 oranında ilaç yokluğu söz konusu. Bu yoklukların çoğu maalesef kurdaki makas artışından dolayı ithal ürünlerde gerçekleşiyor. Buna karşın ilaca yapılacak zam, bulunurluğu tek başına çözecek bir unsur değil. Biz ilaçta bu kadar dışa bağımlı olduğumuz sürece sorunları maalesef halledemiyoruz, halledemeyeceğiz de" dedi.

BÜYÜK MİTİNGE HAZIRLANIYORLAR

Eczane ekonomilerinin kötü durumda olduğunu ve eczacıların ekim ayında yapılacağı büyük bir mitingin hazırlığı içinde olduklarını ifadelerine ekledi.

Atabay Kimya icra Kurulu Üyesi Doğan Taşkent ise “Hammadde ve ambalajlar döviz ile ile giriyor. İlaç hammaddesinin yüzde 98 ithalata bağlı“ ifadelerini kullandı.