6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük yıkımın görüldüğü Hatay'da toplu temel atma töreni düzenlendi. Törene canlı bağlantıyla katılarak önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu ismini vermeden eleştirdi.

Karabük Belediye Başkanı o isteğe çok kızdı: 'Kusura bakmayın pavyon açamam' Karabük Belediye Başkanı o isteğe çok kızdı: 'Kusura bakmayın pavyon açamam'

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Deprem bölgesinde yaşayan kardeşlerimizi asla yalnız bırakmadık. Seçim döneminde depremzedelere bedava ev sözü verenler, Hatay'ın ve diğer deprem şehirlerinin yolunu unuttu.

Şov peşinde koşanlar deprem turistleri çekip gittikten sonra bile Hatay halkının yanında olmaya devam ettik. Depremzedelerin acılarını paylaşanlardan olduk. Depremzedelere hakaret edenlerden değil 85 milyonun tamamını kucaklayanlardan olduk.

"DEPREM BÖLGESİNİ SADECE FOTOĞRAFTAN GÖRENLER..."

Hatay'da 32 bin 600 konut, 7 bin 800 köy evi ve depo olmak üzere, toplam 40 bin 400 bağımsız bölümün inşası devam ediyor.

Deprem bölgesini sadece fotoğraflardan görenler, 11 ilimizi etkileyen afetin boyutunu görmekte zorlanıyor. Devletimizin tüm sıkıntılara rağmen yaraları sarma çabası bir gerçektir. Ekonomisi ne kadar iyi olursa olsun, böyle bir afetin ardından toparlanabilecek ülkelerin sayısı bir elin parmağını geçmez.

İnşa edilen konutlarda depreme dayanıklılıkla ilgili hiçbir sorun oluşmayacak.

"HEM HİBE HEM DE KREDİ SAĞLAYACAĞIZ"

Projemize Hatay merkez ve ilçelerinden toplam 86 bin kişi başvuru yaptı. Proje kapsamında biz hem hibe hem de kredi desteği vereceğiz.

Bugün temellerini attığımız projelerimizle birlikte Hatay'ın kent meydanının, şehir merkezinin inşası için de ilk kazmayı vuruyoruz."