Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla Vahdettin Köşkü'nde gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, sigaraya karşı yeni bir düzenlemenin sinyalini vererek İngiltere'de kısa süre önce yürürlüğe giren ve 2009'dan sonra doğanlara sigara satışını yasaklayan kanun üzerinde çalışma yapılması yönünde talimatta bulundu.

"İNSANLARIN HAYATI PAHASINA..."

Tütün şirketlerinde yaşanan büyümeye dikkat çeken Erdoğan, "Tütün endüstrisi yeni ürünlerle ve kanuni boşluklardan da faydalanarak insanların hayatı pahasına, kazancına kazanç eklemektedir. Sigaranın bütün bu zararlarına rağmen tütün endüstrisi büyümeye, her yıl yedi yüz milyar dolar kazanç sağlamaya devam ediyor." açıklamasında bulundu.

"RAKAMLAR SORUNUN VARDIĞI ÜRKÜTÜCÜ BOYUTLARI ORTAYA KOYUYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sigara kullanımı sonucu Türkiye'de her yıl 85 bin insanın bu sebebe bağlı olarak hayatını kaybettiğini bildirerek, "Aslında rakamlar sorunun vardığı ürkütücü boyutları ortaya koyuyor. Dünyada her gün 20 bin kişi sigaradan kaynaklanan hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor." ifadesinde bulundu.

Erdoğan, sigaraya karşı hem kendisi hem de hükümet olarak yıllarca mücadele ettiklerini vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu:
"Varsa sigara paketlerine el koyduk. Onlardan bırakacaklarına dair söz aldık, üzerine ismini, tarihi ve bunları da Cumhurbaşkanlığı makamında özel olarak adeta orada onlara özel makamlar ayırdık. Oralarda teşhir ediyoruz. Düzenlediğimiz çeşitli etkinliklerle. Gençlerimizi sigara bağımlılığına karşı bilinçlendirmeye özen gösterdik.Kapalı mekanlarda sigara içme yasağından para cezalarının arttırılmasına ve yüksek vergi uygulamasına kadar çok önemli adımlar attık. Sağlık uyarılarının sigara paketleri üzerinde daha görünür ve etkili şekilde yer almasını sağladık. Elektronik sigarayla da bizim ülkemize değişik kanallarla girmenin mücadelesini çok veriyorlar. Ve kaçak yollardan da maalesef sızmalar oluyor. Ama bizim şu anda gümrükler bu konuda iyi bir mücadele veriyorlar." 

İspanya ile 11 anlaşma imzalandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: İspanya önemli NATO müttefikimiz İspanya ile 11 anlaşma imzalandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: İspanya önemli NATO müttefikimiz

SİGARAYA KARŞI YENİ BİR KANUN MU GELİYOR?

Düzenlenen programa İspanya'dan katılan Stella isimli öğrenci, ülkesinde tütün mamullerinin kullanımına ilişkin çıkarılan yasadan bahsederek, İspanya'da, tütün şirketlerinin sigara izmaritlerinin temizlenmesi için aktif sorumluluk almalarını zorunlu kılan çevre düzenlemeleri getirildiğini bildirdi. Düzenlemeye ilişkin Stella, "Bu düzenlemeler, izmaritlerin toplanmasını ve atık olarak uygun şekilde işlenebilecekleri tesislere taşınmasını da kapsıyor. Hepimiz için sürdürülebilirlik ve sorumluluğu teşvik eden bu tür girişimleri desteklemenin zamanı geldi" açıklamsına yer verdi.

İspanyol gencin açıklamalrı sonrası Erdoğan,"Çok teşekkür ediyorum. İspanya'da Sayın (Başbakan Pedro) Sanchez'den de bu kanun metnini isteyeceğim." dedi.

"İNGİLİZ MODELİ" TALİMATI

Daha sonrasında, Birleşik Krallık'tan Türkiye'ye gelen 15 yaşındaki bir öğrenci de söz alarak, ülkesinde yakın zamanda yürürlüğe giren yasa üzerine konuştu.

Yasa kapsamında, 2009 yılı ve sonrasında doğan kişilerin yasal olarak sigara veya elektronik sigaraya ulaşmasının yasaklandığını bildiren öğrenci, devamında "(Yasa) Birleşik Krallık Avam Kamarası tarafından onaylandı. Bu, yasa dışı olacağı için tütün temelli hastalıkların büyük ölçüde azalacağı anlamına geliyor. Bu daha sağlıklı bir topluma yol açabilir ve fonların tütün temelli hastalıklar yerine diğer hastalıklara yönlendirilmesine yardımcı olabilir." dedi.

Öğrencinin söylemleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekirse yasa ile ilgili Birleşik Krallık'la iletişim kurulabileceğini belirtirken, AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut da yasanın buraya da adapte edilebileceğini bildirdi. Bu kapsamda Durgut, şu sözleri dile getirdi:
"2009 yılında doğan çocuklar, artık sigarayı alamayacak ya da herhangi bir tütün ürününü alamayacak. Çok güzel bir kanun, çocukları korumak adına. Biz bunu çalışalım inşallah." 

Durgut'un açıklaması sonrası Erdoğan, "Evet, çalışalım" dedi.

"SİGARA FABRİKALARINI KALDIRABİLİR MİYİZ?" SORUSUNA YANIT

Öte yandan, Erdoğan, 9 yaşındaki Nilay Akman adlı ilkokul 3. sınıf öğrencisinin "Keşke dünyada hiç sigara olmasaydı. Sigara fabrikalarını kaldırabilir miyiz?" sözlerine "Olabilir" yanıtında bulundu.

Kaynak: T24