Türkiye Maden İşçileri Sendikası Orta Anadolu Şube Sekreteri Selim Arslan, kömür madeni çıkarılan ocağın girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 12 Aralık 2022'de söz konusu ocağın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonundan (TMSF) özel bir firmaya devredildiğini söyledi.

Bu işlemler sırasında yönetim tarafından süresiz izne ayrılan yaklaşık 250 işçiden 240'ının başka sektörlerde işe girdiğini belirten Arslan, "İşten ayrılan arkadaşlarımızın tazminatlarını en geç 3-4 ayda ödeme vaadinde bulundular. Yaklaşık 9 ay geçmesine rağmen hiçbirine ödeme yapılmadı. Çalışan arkadaşlarımızdan kesilen sosyal haklar ile icra kesintileri hesaplarına aktarılmadı. Temmuz ayı itibarıyla 165 kişi habersiz bir şekilde yer altında çalışırken sigorta kayıtları yer üstüne çıkarıldı." diye konuştu.

AÇLIK GREVİNDE 2 İŞÇİ RAHATSIZLANDI

Önce oturma eylemi gerçekleştiren işçiler, taleplerine karşılık bulamayınca açlık grevine başladı. Grev 48’i saati geçti. Şu zamana kadar 165 işçiden 2’si rahatsızlanarak dışarı çıkartıldı.

Taşeron itfaiyeciler kadroya dahil oluyor mu? Taşeron itfaiyeciler kadroya dahil oluyor mu?

Eylem başladığında firma yetkililerinin geldiğini aktaran Arslan, "Müdürler geldi, birkaç teklifte bulundular. Şu ana kadar vaatler yerine gelmediği için arkadaşlarımız onlara inanmıyor. 'Paramızı istiyoruz.' dediler. Yer altında şu anda 163 kişi var, 48 saattir aç ve susuzlar." dedi.

Yer altındaki maden işçilerince çekilen görüntüye göre, işçilerden Sinan Koçak sonuç alıncaya kadar eyleme devam edeceklerini dile getirdi.

Bu arada, işçilerin ailelerinin akşamları maden ocağının girişine gelerek süreç hakkında bilgi almaya çalıştıkları öğrenildi.