EYT düzenlemesiyle ilgili tüm ayrıntılar netlik kazandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamayla EYT başvuru şartlarını EYT'lilerle paylaştı.

EYT düzenlemesinin Meclis'e sunulacak olmasıyla beraber kimlerin yararlanacağı ya da EYT'ye kimlerin başvurabileceği en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. 

EYT BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

EYT'den yararlabilmek için;

1: 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta kaydının bulunması,

2: 5 bin prim gün sayısının tamamlanmış olması,

3: Erkekler için 25 yıl, kadınlar için ise 20 yıl sigortalılık süresinin dolması gerekiyor.

EYT'liler dikkat: İlk emekli aylıkları ne zaman alınacak?

Örneğin düzenleme 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girdiğinde 5 bin prim gün sayısını tamamalmış ve 1 Eylül 1999'da sigortaya kaydı olan bir erkek çalışan prim gün sayısı dolmasına rağmen 25 yıl sigortalılık süresi 1 Eylül 2024'te dolacağı için düzenlemeye ancak 1 Eylül 2024'te başvurabilecek.

EYT SON DAKİKA: EYT'DE BUGÜN YENİ HABER VAR MI, NE ZAMAN ÇIKACAK? EYT'DE STAJ SAYILACAK MI, KİMLERİ KAPSAYACAK?

Yine aynı tarihte yani 1 Eylül 1999'da sigortaya kaydolmuş kadın çalışan düzenleme 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girerse düzenlemeden faydalanabilecek. Ancak bu çalışanın prim gün sayısı 5 bin günden az ise bu çalışan sigortalılık süresini tamnalamasına karşın prim gün sayısını tamaladığında ancak EYT düzenlemesine başvurabilecek.

Bakan Vedat Bilgin açıklama yapmıştı: EYT'de son durum

BirGün'den Aziz Çelik yazdı! "EYT yoksul emekli ve ucuz işgücü yaratmasın" BirGün'den Aziz Çelik yazdı! "EYT yoksul emekli ve ucuz işgücü yaratmasın"

PRİM GÜN SAYSI VE SİGORTALILIK SÜRESİNİ TAMAMLAMAYANLAR 

EYT düzenlemesine başvuru için bir süre kısıtlaması bulunmuyor. Dolayısıyla prim gün sayısı ve sigortalılık yılı tamamlanan ve 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta kaydı bulunan çalışanlar şartları yerine getirdiklerinde düzenlemeden yararlanmak ve emekli olmak içijn başvuru yapabilecekler. (Habertürk)