Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT düzenlemesine Meclis'e sunacağını dile getirdi. Yılbaşında düzenlemenin yürürlüğe gireceğini belirtmesinin ardından gözler staj sorununa çevrildi. Ancak Bilgin'in gündeminde staj ve çıraklık mağdurları yok.

08.09.1999 ve öncesinde sigorta başlangıcı olanlar 4447 sayılı getirilen kanunla birlikte Staj mağdurları yaş şartına takıldı.. Bu tarih öncesinde uygulamada olan erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yıl sigortalılık süresi ve 5000 prim gün şartı aranıyordu. 4447 Sayılı kanunla birlikte aranılan şartlara bir de yaş şartı eklenmiş ve sigortalılık başlangıcına göre kademeli artan yaş sistemine ve prim günü sistemine geçilmişti.

EYT açıklamalarının ardından flaş iddia: Bakan Bilgin istifa mı edecek? EYT açıklamalarının ardından flaş iddia: Bakan Bilgin istifa mı edecek?

BAKAN SAYI VERDİ, STAJ SİGORTALILARI TEDİRGİN OLDU!

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili 1,5 milyon kişi olduğunu açıkladı. Bu sayı EYT dernekleri ve meslek odalarındaki sayılara oranla çok düşük kalmakta. EYT ile ilgili yapılan düzenleme içerisinde staj sigortasının başlangıç olarak yer alması öngörülüyordu.

Konuyla ilgili Çalışma Bakanı da bu sorunun EYT çıktığında çözüme kavuşacağı yönündeydi. Ancak verilen rakamın oldukça düşük olması kafalarda soru işaretleri bıraktı. Bu sayı sadece EYT’lilere ait ise staj sigortalılarıyla ilgili çalışmanın gündemde olmadığı ortaya çıkıyor.