3600 ek gösterge ve EYT sorunun çözülmesinin ardından vatandaşlar İntibak Yasası'nı bekliyor. İntibak Yasası'nda son gelişmeler neler?

Geçtiğimiz günlerde EYT düzenlemesinde yaş sınırının olmayacağının açıklanması üzerine milyonlarca vatandaş haklarına kavuşmuştu. EYT meselesinin çözülmesinin ardından vatandaşlar sıradaki düzenlemenin İntibak Yasası'nda olmasını bekliyor.

Yasanın onay alması durumunda emekli maaşlarına da zam yapılacak. İntibak Yasası 2000 ve 2008 yılından sonra emekli olan vatandaşları kapsamaktadır. EYT ve İntibak yasası kapsamında yapılan düzenlemeler ile 2000 yılından önce emekli olanlar vatandaşlar da yasa kapsamında yer alacak.

2003 yılında İntibak Yasası’na geçilmesi ile birlikte prim gün sayısı ve sigortalılık süresine göre eşit maaşlar verilecek. Bununla birlikte emekli maaşlarına yapılan zam oranları da yüzde 70 seviyesinde olacak. Yasa Aralık ayında Meclis’te yar alacak.

TÜED, 2000'den sonra emekli olanlar için intibak istedi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, 2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarını yükseltecek intibak düzenlemesinin yapılmasını istedi.

Emeklilerin fiyat artışlarından rahatsız olduğunu vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

Bu kez de LPG'ye büyük zam Bu kez de LPG'ye büyük zam

"Emeklilerimiz, 'aslında bu yüksek oranlı zamlar olmasa, aylıklarımızın düzeyi bizleri memnun ederdi. Keşke bir önceki yılın aylığını alıyor olsaydık ama temel tüketim malzemelerinin fiyatları bu kadar artmamış olsaydı. Geçtiğimiz yıl alım gücümüz daha yüksekti' diyor. Diğer taraftan, kamu çalışanları için yapılan ve emeklilerine de yansıyan ek gösterge düzenlemeleri, bizleri memur emeklilerimizin durumları hakkında mutlu etmiştir. Çalışma yaşamının içinden gelen Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin'in son açıklamaları, EYT mağdurlarının da yüzünü güldürmüştür. Ayrıca asgari ücrete, hiçbir dönemde olmadığı kadar yüksek oranlı yapılan artışlar da memnuniyet verici gelişmeler arasındadır."

Paranın Tanımı ve Para Nedir | Sigma

"Devlet büyüklerimizden intibak sözünü almak istiyoruz"

Kazım Ergün, 2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarını yükseltecek intibak düzenlemesiyle ilgili bir müjde beklediklerini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"2000 yılı öncesi emeklileri için yapılan intibak düzenlemesinin, 2000 yılı sonrası emekli olanlar için yapılmasının zamanı gelmiştir. En düşük emekli aylığının asgari yaşam standardına kavuşturulmasını sağlayacak, eski ile yeni arasındaki adaletsizliği giderecek, taban aylıklarla tavan aylıklar arasında giderek açılan makası daraltacak bir intibak düzenlemesi en büyük beklentimizdir. Milyonlarca emeklimiz bu umut içerisindedir ve gelecek müjdeli haberi beklemektedir. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ve Sayın Bakan'ımızın bu kronikleşmiş sorunu da çözerek, emeklilerimizin hayır dualarını alacağı günü ümitle bekliyoruz."

SEYYANEN ZAM TALEBİ

Ocak zammı beklentisiyle ilgili de konuşan TÜED Başkanı Ergün “Beş aylık enflasyon, yüzde 14,04. Aralık ayı verisiyle birlikte altı aylık enflasyonun, yaklaşık yüzde 17-18 olması bekleniyor. Yüzde 17-18 zam, yetmez. Emekli, büyük bir beklenti içine girdi. İnsan onuruna yakışır bir zam verilmesini bekliyoruz. Öte yandan, bu zamlar, seyyanen zam olarak verilmeli” dedi.

Öte yandan, daha önce yapılan intibak düzenlemesine göre maaşlarda 10 lira ila 350 lira arasında artış olmuştu. Aynı yöntem izlenirse bugün intibaktan yararlanacakların alacağı maaşlarda ise 1.300 lira varan artışlar olması bekleniyor.