1.5 milyon kişini beklediği EYT'nin şartları arasında 5000 gün prim şartı bulunuyor. EYT kapsamında emekli olmayı bekleyen binlerce kişi detaylı bilgi almak istiyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) düzenlemesinde bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bakan Bilgin EYT düzenlemesinin aralık ayında Meclis'e sunulacağıbilgisini kamuoyuyla paylaştı.Peki emeklilikte yaşa takılanlar için şartlar neler? EYT'den emekli olunursa ne kadar emekli maaşı alınacak, ne zaman çıkacak?

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK? 

Bakan Bilgin, EYT konusu ile ilgili bir açıklama gerçekleştirdi. Bakan Bilgin; "Kapsamlı bir çalışma yaptık. Şu anda EYT şartlarını oluşturan 1,5 milyon insanımız var. Bu şartları taşıyanların yüzde 87'si özel sektörde. EYT, 2023’te uygulanacaktır." dedi.

EYT PRİM GÜN SAYISI 

Bakan Bilgin, EYT prim gün sayısı hakkında detayları paylaştı. EYT için 1999 öncesi ve 5000 prim gün şartı yer alıyor. Kadınlar için 20 yıl ve erkekler için 25 yıl şartı bulunuyor.

Özgür Erdursun'dan staj açıklaması! Özgür Erdursun'dan staj açıklaması!

EYT MAAŞLARI NE KADAR OLACAK? 

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, EYT maaşları hakkında açıklama yaptı. Bayram; "Prim gün sayısı düşük olan kişi ile prim gün sayısı fazla olan kişi arasında mutlaka maaş farkı olacaktır.

Örnek vermek gerekirse 5000 prim gün sayısı ile emekli olan vatandaş 3500 lira maaş alacakken 9000 bin prim gün sayısı ile emekli olan vatandaş bu rakamın çok üzerinde maaş alacak.

En düşük esnaf emeklisi 4 bin 196 lira alırken SSK 2000 öncesi 4 bin 678 lira maaş alıyor. SSK 2000 sonrası ise 3500 lira maaşı var. EYT'liler de bu rakam üzerinden maaşlarını alacaklar. Taban fiyat bu olacak." dedi.