TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından EYT yasası çıktı. 

Eski çalışma süresi koşulları ile emekli olacak EYT’lilerin aylıklarının 1999 öncesi aylık bağlama sistemi ve aylık bağlama oranları (ABO) yerine bugünkü sistemle aylık bağlanması nedeniyle vatandaşlar mağduriyet yaşadı.

Emeklilikte Adalet Derneği mücadeleye devam ediyor! Emeklilikte Adalet Derneği mücadeleye devam ediyor!

Uzun süren çalışma hayatlarının ve EYT mücadelelerinin ardından emeklilikte rahat etmek isteyen vatandaşlar ABO mağduriyetiyle adeta yoksul emekli haline geldi. 

Yaşadıkları bu haksızlıka karşı çıkan ve tam emekli maaşlarına kavuşmak isteyen on binlerce ABO mağduru sosyal medya hesapları başta olmak üzere birçok mecrada yetkililere seslenmeye devam ediyor. 

Sosyal medya uygulaması X'te (Twitter) #ABOsuzMaaşSefalettir etiketiyle etkinlik düzenleyen ABO mağdurları kısa sürede ülke gündeminde yerini aldı. ABO mağdurlarının mücadelesine EYT ile tam haklarına kavuşan ancak uzun yıllar sırt sırta mücadele ettiği EYT mağdurları da destek verdi.