Devir Teslim töreninde görevi Kemal Memişoğlu'na teslim ederek açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca, şu ifadelerde bulundu:

"Bu bir veda konuşması değil, insanımıza mesuliyetim sürecek.

Bu imkanı bana veren Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Duruşu, düşüncesi her ne olursa olsun bütün vatandaşlarımızı kuşatacak hizmet anlayışımızı benimsedim. Prensip olarak zamanında verilmiş cesur kararların gereklerini yapmaya çalıştık. Şehir hastaneleri konusundaki çaba bunlar arasındadır.

10 Temmuz 2018'de göreve geldim. Görevime bazı ilkelerle geldim. Sağlık Bakanlarımız işlerini adeta bir hekim gibi göze çarpmadan yapan kişilerdi. Benim dönemim acı ve sarsıcı olayların dönemi oldu. Elazığ depremi acısını yaşadık. 11 Mart 2020 günü Covid-19 küresel salgını izledi. Kahramanmaraş depremleri büyük travma oldu. Bu 3 olayda ağır sınavlar verdik. Sağlık sistemimizin bu sınavları başarıyla verdiğini inanıyorum.

Beyaz reformun sonuçlarıyla sağlıkta şiddet sorununu önemli oranda çözdük. Sağlık çalışanlarına daha iyi şartlarda hizmet hakkı sağladık. Özlük haklarında emekliliklerini de kapsayacak şekilde önemli iyileştirmeler yaptık. Uzman hekim ihtiyacımıız büyük bir oranda karşılayacak sistemi kurduk.

Bu emaneti şimdi size devrediyorum. Ülkemizi aşı konusunda dışa bağımlılığını tamamen ortadan kaldıracak olan yeni projeyi size devrediyorum."

Koca'nın konuşmasının ardından Kemal Dervişoğlu'da açıklamalarda bulundu.

ANT İÇEREK GÖREVE BAŞLAYACAK

Devir teslim törenine katılan Memişoğlu, Anayasa'nın 106. maddesi gereğince TBMM Genel Kurulunda ant içerek görev hayatına başlayacak.

Sonrasında Memişoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ilk Kabine Toplantısı'na katılım sağlayacak. 

Microsoft’tan küresel yazılım çöküşüne ilişkin açıklama: Sorun çözüldü mü? Microsoft’tan küresel yazılım çöküşüne ilişkin açıklama: Sorun çözüldü mü?

"...DÜNYANIN SAYILI ÜLKELERİ HALİNE GELMİŞTİR"

Devir teslim töreninde ilk olarak Fahrettin Koca açıklamalarda bulunduktan sonra Kemal Memişoğlu da açıklamalarda bulunarak şu sözleri sarf etti:

"Öncelikli olarak Bakanlık görevini devralırken bu ulvi görevi bize layık görev Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ederek başlamak istiyorum. Türkiye son 22 senede sağlıkta büyük bir gelişim ve devrim niteliğinden başarıya imza attı.

Özellikle hizmet konusunda özverili çalışan sağlık çalışanları arkadaşlarıma minnetlerimi arz etmek istiyorum. Hem hasta memnuniyeti hem de çalışan memnuniyeti önceliklerimizde. Türkiye bugün sağlık hizmetinde dünyanın sayılı ülkeleri haline gelmiştir. Türkiye'nin artık bundan sonraki en büyük hedeflerinden bir tanesinin sadece sağlık hizmetini sunmak değil sağlık teknolojisini üretmek ve bu konudaki dünyanın lider ülkelerinden olmak hedefindedir."

Kaynak: NTV Haber