Özel sektör öğretmenlerinin asgari ücretin altına düşen ücretlerine dikkat çekmek için Ankara’da yapmak istedikleri basın açıklamasında polisin gözaltına aldığı 7 öğretmen akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Türkiye’nin dört bir yanından bugün Ankara’ya gelen ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde öğlen saatlerinde basın açıklaması yapmak isteyen özel sektör öğretmenlerine polis izin vermedi.

Öğretmenlere biber gazıyla müdahale eden polis 9 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar içerisinde 7 öğretmenin yanı sıra 2 avukatın da bulunduğu daha sonra anlaşıldı. Söz konusu iki avukat kısa süre içerisinde salıverilirken, gözaltındaki 7 öğretmen ise akşam 18.00 sıralarında serbest bırakıldılar.

AYM, milletvekili seçimi kanunuyla ilgili talebi reddetti AYM, milletvekili seçimi kanunuyla ilgili talebi reddetti

NE OLMUŞTU?

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, kuruluşunun ilk yılında, asgari ücretin altına düşen ücretlere, sözleşme dayatmasına ve uzun mesailere karşı Ankara’da bugün toplantı yaptı. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen öğretmenler Kızılay’da TMMOB Eğitim ve Kültür Merkezi’nde bir araya geldi.

Toplantının ardından MEB önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğretmenlere polis izin vermedi. Öğretmenler, bunun üzerine basın açıklamasını Olgunlar Sokak’taki Madenci Anıtı’nın önünde yapma kararı aldı. Ancak polis, öğretmenlere biber gazıyla müdahale etti. 2'si avukat toplam 9 öğretmen gözaltına alındı.