Gram altının fiyatında yatay seyir sürüyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Artan kredi notumuzun nitelikli finansmana erişimi kolaylaştırmasını bekliyoruz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Artan kredi notumuzun nitelikli finansmana erişimi kolaylaştırmasını bekliyoruz

Altının gram fiyatı, yeni güne yatay seyirle başlamasının ardından saat 12.05 itibarıyla önceki kapanışın hemen altında 2 bin 450 lira seviyesinde bulunuyor.

Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 4 bin 47 liradan, Cumhuriyet altını 16 bin 122 liradan satılıyor.

Dün altının ons fiyatındaki artışa karşın dolar kurundaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü bir önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 2 bin 446 liradan tamamladı.

ONS ALTIN FİYATINDA DÜŞÜŞ

Altının ons fiyatı ise aynı dakikalarda 2 bin 331 dolardan işlem görüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamalarının yatırımcıların odağına yerleştiğini dile getirdi.

Dünya genelinde bazı merkez bankaları uzun bir aranın ardından yılın ilk yarısında faiz indirimi adımı atarken, yılın ikinci yarısında söz konusu adımların ne sıklıkla atılacağı sorusu varlık fiyatlarını etkiliyor.

Özellikle Fed'in izleyeceği yola yönelik soru işaretleri yatırımcıların karar almasını zorlaştırırken, bugün Powell'ın yapacağı sözle yönlendirmelerin bankanın gelecek dönem politikasına ilişkin ipucu verebileceği tahmin ediliyor.

ENFLASYONUN DÜŞMESİ BEKLENİYOR

ABD'de dün açıklanan verilerin ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya işaret ettiğini bildiren analistler, özellikle cuma günü açıklanacak istihdam raporu verilerinin ABD ekonomisinin gidişatına ilişkin daha çok bilgi vermesinin beklendiğini dile getirdi.

Analistler, ülkede ekonomik aktivitenin yavaşlamasının enflasyonun beklenen seviyeye inmesinde önemli olduğunu aktararak, iş gücü piyasasındaki olası soğuma işaretlerinin de Fed'in politika alanını genişleteceğini söyledi.

KASIM AYINDA FAİZ İNİDİRİMİ BEKLENTİSİ YÜZDE 95

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in eylülde faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 71, kasımda yüzde 95 ile fiyatlanıyor. Olası bir faiz indiriminin ardından bankanın aralık toplantısında ikinci kez faiz indirme ihtimali ise yüzde 80 ile fiyatlanıyor.

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ayrıca Avro Bölgesi'nde enflasyon ile işsizlik, ABD'de ise JOLTS açık iş sayısı verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 300 ve 2 bin 280 dolar seviyelerinin destek, 2 bin 350 ve 2 bin 380 dolar seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Editör: Yudum İmal