Ülke sınırlarını canla başla koruyan güvenlik korucularının hiçbir can güvenliği bulunmuyor. Tehlikeli ve dağın yamaç alanlarında nöbet tutan korucular kar kış demeden zor şartlarda çalışmalarından mütevellit, yetkililerden ek zam ve özlük haklarında iyileştirme talep ediyorlar.

Doğuda bitmek bilmeyen terörün ilk ortaya çıktığı dönemlerde kahramanca görevlerini icra etmek için ortaya çıkan köy kurucuları bu duruma bir çözüm getirilmesini istiyorlar.

BAŞLICA SORUNLAR NELERDİR?


- Görev yerleri değiştiğinden beri  askeri alanlarda nöbet tutmaya devam ediyorlar. Can güvenlikleri açısından hiç bir tedbirleri yok.

- Yaptıkları iş, yoğun mesai ve tehlikeli görevlerde bulunmalarına rağmen iyi bir maaş ve ek ödeme ya da görev parası, gıda yardımı ve ikramiye gibi ödeme desteği verilmiyor.

- Emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları yaptıkları göreve rağmen çok daha az.

Ehliyet affı mağdurları 'puan affı' değil 'ehliyet affı' istiyor! Ehliyet affı mağdurları 'puan affı' değil 'ehliyet affı' istiyor!

- Son yıllarda gerek genç olanlar gerekse üniversite mezunu güvenlik korucuları çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarda görev aldıkları halde normal memurlar gibi maaş ve haklara sahip değiller.

- EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlara benzer bi konunun güvenlik korucularını da etkiliyor. 

- Yer değiştirme hakları yok.

Bunlar belli başlı özlük hakalrıdır. Güvenlik korucularının tüm öz hakları verilerek sistem derhal bugünkü koşullar, şartlar bugünki imkanlar göz önünde bulundurularak revizyon edilmelidir.