O anlar, Almanya'daki Max Planck Hayvan Davranışları Enstitüsü ile Endonezya'daki Universitas Nasional'den bilim insanları tarafından kayıt altına alındı. Bu kapsamda, ilk defa bir orangutanın yarasını iyileştirmek için şifalı bir bitkiye başvurduğu kaydedildi. 

Youtube'da yeni özellik: Herkesin beğenisini kazanacak Youtube'da yeni özellik: Herkesin beğenisini kazanacak

SORUNSUZ ŞEKİLDE İYİLEŞTİ

Basın açıklamasında bulunan Max Planck Hayvan Davranışları Enstitüsünden açıklamaya göre, Endonezya'nın Güney Açe bölgesindeki Gunung Leuser Milli Parkı'nı 1994'ten bu yana izleyen bilim insanları 2022'de Rakus adlı bir Sumatra orangutanının Güney Asya'da insanlar tarafından ağrı ve iltihap tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkinin yapraklarını toplayıp çiğnediğini fark etti.

Orangutanı izleyen bilim insanları daha sonra yetişkin bir erkek orangutan olan Rakus'un parmaklarını kullanarak bitki özlerini sağ yanağındaki yaraya sürdüğünü ardından da çiğnenmiş bitkiyi bandaj gibi kullanarak yarayı kapattığını kaydetti. Ayrıca araştırmacılar, fotoğrafların, yaranın bir ayda sorunsuz şekilde iyileştiğini gösterdiğini bildirdi. 

NADİREN YENİLİYOR

Söz konusu bitkinin orangutanlar tarafından nadiren yenildiğini belirten araştırmacılar, 30 yıldır izlenen parkta daha önce benzer bir davranışı gözlemlemediklerininin altını çizdi.

Araştırmacılardan biyolog Isabelle Laumer şu ifadelerde bulundu:

"İlk kez vahşi bir hayvanın oldukça güçlü bir şifalı bitkiyi doğrudan yaraya uyguladığını gözlemledik."

Çalışmayı yürüten araştırmacılardan Caroline Schuppli ise, yarayı başka bir orangutanla kavgada aldığı tahmin edilen Rakus'un bu davranışı parkın dışında yaşayan hayvanlardan öğrendiğini açıkladı.

 

Kaynak: NTV Haber