İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, Yol ve Şehircilik Bakanı Mehrdad Bezrpaş ve Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Sovlet Murtezevi, 28 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı seçimleri için adaylık başvurusunda bulundu.

Kalibaf, Bezrpaş ve Murtezevi, başvuru sürecinin son saatlerinde İçişleri Bakanlığına gelerek cumhurbaşkanı seçimine adaylık için kayıt yaptırdı.

Adaylığının onaylanması halinde seçimin güçlü isimlerinden biri olabileceği değerlendirilen Kalibaf, kayıt işlemleri sonrası yaptığı konuşmasına 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve diğer yetkilileri anarak başladı.

Ülkenin ilerlemesi ve geleceği konusunda endişeler olduğunu söyleyen Kalibaf, "Halkımızın yardımıyla ülkede önceki yıllardaki gibi bir durgunluk ve kötü yönetim dönemi yaşanmaması için geldim." dedi.

Diğer adaylar gibi ekonomik sorunlara ve ülkedeki geçim sorununa vurgu yapan Kalibaf, şunları ifade etti:

"Eğer halkın alım gücünün azalması, yoksulluk, ayrımcılık, konut fiyatlarında bel büken artışlar, düzensiz otomobil piyasası, internetin durumu ve yaptırımları aşabilmek gibi bugünün sorunlarını çözebileceğime inanmasaydım asla bu yarışa girmezdim."

HÜKÜMETİN ADI "İRAN'IN TERAKKİSİ" OLACAK

Yol ve Şehircilik Bakanı Bezrpaş ise kayıt işlemlerinin ardından yaptığı konuşmada, Reisi'nin halk için yaptığı büyük hizmetlerin unutulmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı olması halinde hükümetinin adının "İran'ın Terakkisi" olacağını belirten Bezrpaş, "Şehit Cumhurbaşkanımızın verdiği sözlerin arkasındayız ve hiçbir sözü unutmayacağız. İran'ın Terakkisi hükümeti şehit Cumhurbaşkanı'nın tüm sözlerini yerine getirecektir." ifadelerini kullandı.

Reisi'nin başta komşularla ilişkileri güçlendirme politikası olmak üzere dış politikada önemli başarılara imza attığını anlatan Bezrpaş, "İran'ın sorunlarını çok iyi biliyoruz. Dedikodu yaparak devlet bir yere varamaz. İnsanlar bizden icraat bekliyor. İran'ı büyük bir yapı atölyesine dönüştürmeliyiz." diye konuştu.

ADAYLIK BAŞVURUSU YAPAN İSİMLERİN DEĞERLENDİRİLME SÜRECİ BAŞLIYOR

Başvuru süresi sona ererken seçim için Zohre Elahiyan, Hamide Zerabadi, Hacer Çınarani ve Refet Bayat olmak üzere 4 kadın siyasetçinin de aralarında olduğu 80 isim adaylık başvurusunda bulundu.

AB'den Ukrayna kararı:  Geçici korumanın süresi uzatıldı AB'den Ukrayna kararı: Geçici korumanın süresi uzatıldı

Eski Meclis Başkanı Ali Laricani, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili, eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Meclis Başkanı Kalibaf, Kültür ve İslami İrşad Bakanı Muhammed Mehdi İsmaili, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, eski Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti ve Tebriz Milletvekili Mesud Pezeşkiyan başvuruların öne çıkan isimleri oldu.

Kayıt yapan isimlerin seçime katılmak için "ehliyet" sahibi olup olmadıklarına Anayasayı Koruyucular Konseyine bağlı Denetleme Heyeti 7 gün içinde karar verecek.

Konseyin, 11 Haziran'da seçime katılacak isimleri açıklamasının ardından adayların kampanya süreci başlayacak.

Editör: Elif Zülfigaroğlu