Yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işlemleri saat 18.00'de sona ermişti. Sonrasında başlayan oy sayma işlemlerinde ise  Pezeşkiyan seçimi önde götürdü. Tüm sayımların tamamlanması ile seçimin kazananının reformist aday Pezeşkiyan olduğu öğrenildi. 

Sayım sonuçlarına göre İran'da reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, ülkenin 9'uncu Cumhurbaşkanı oldu. Pezeşkiyan, 14'üncü dönem cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 53,7'sini almayı başardı.

OYLARIN YÜZDE 53,7'SİNİ ALDI

Bakanlık binasında bulunan seçim merkezinde basın toplantısı düzenleyen İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, oy sayım işlemlerinin tamamlandığını belirterek seçimin kazananını duyurdu. 

İslami yaptığı açıklamada, ülke genelinde yaklaşık 59 bin merkezde kurulan sandıklarda toplam 30 milyon 530 bin 157 oy kullanıldığını belirterek Pezeşkiyan'ın 16 milyon 384 bin 403 oy aldığını aktardı.

CELİLİ'NİN OY ORANI

Öte yandan seçimde Pezeşkiyan ile yarışan muhafazakar Said Celili'nin ise oyların 13 milyon 538 bin 179'unu aldığını belirten  İslami, Celili'nin oy oranının yüzde 44,4'te kaldığını ifade etti.

PEZEŞKİYAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Seçim sonrası ilk açıklamasını sosyal medya platformu X üzerinden yapan Pezeşkiyan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Sevgili İran halkı, seçimler sona erdi. Bu birlikteliğimizin başlangıcı. Önümüzdeki zorlu yolu, birliktelik ve güven olmadan aşamayız. Elimi size uzatıyorum ve sizi bu yolda yalnız bırakmayacağıma şerefim üzerine yemin ediyorum."

CELİLİ: AYNI ZAMANDA ONA YARDIMCI OLMALIYIZ

Yüzde 44,4 oy alarak seçimi kaybeden muhafazakar Said Celili, İran devlet televizyonunda konuştu. 

Celili'nin açıklamaların öne çıkan ifadeler şöyle:

"Halkın seçtiği herkes saygındır ve ona karşı saygı korunmalıdır.

Netanyahu’dan UAD’ın ‘işgalci’ kararına tepki: Kendi toprakları olarak nitelendirdi Netanyahu’dan UAD’ın ‘işgalci’ kararına tepki: Kendi toprakları olarak nitelendirdi

Saygılı olmanın ötesinde, seçilenin güçlü bir şekilde ilerlemesine katkı sağlayabilmek için tüm imkanlarımızı kullanarak aynı zamanda ona yardımcı olmalıyız."

Kaynak: AA