Altın fiyatlarındaki yükseliş günden güne artarken İslam Memiş takı kültürüne değiştirecek bir yorumda bulundu. Memiş, altın yerine gümüş takılmasını önerdi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten çok çarpıcı bir değerlendirme geldi. 

Türkiye’de gümüş farkındalığının son yıllarda arttığını ifade eden Memiş, "Altının maliyetinin altından kalkmak zorlaşıyor. Türkiye’de özellikle son iki yılda gümüş farkındalığı oluştu. Gelenekçi yatırımı tercih eden vatandaşlarımız altın biriktiriyordu. Son iki yılda bankalardaki rakamlara baktığımızda gümüşte yüzde 100’ü geçen artış oldu" diye konuştu.

Önceki açıklamalarında: İslam Memiş'ten altın alacaklara kritik 'Cuma' uyarısı yapmıştı! Gram altın sizin gördüğünüz gibi değil, canınızı yakmayın! demişti.

"Gümüş yatırımcısının sabırlı olması lazım"

Gümüşün aynı altın gibi uzun vade yatırım aracı olduğuna dikkat çeken Memiş, "Gümüş alımı da aynı altın gibi fiziki olarak yapılabiliyor, bankalar aracılığı ile de gümüş alımı yapılabiliyor. Gelecek yıllara baktığımızda gümüşte gram bazında ve ons bazınca ciddi yükselişler olacaktır. Gümüş de altın gibi uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Gümüş yatırımcısının altına göre biraz daha fazla sabırlı olması lazım" açıklamasında bulundu.

“Altın alamayan insanlar takı kültürünü gümüş olarak devam ettirebilir”

Altın fiyatlarının yüksek olmasının gümüşe ilgiyi artırdığını söyleyen Memiş, "Bizim geleneklerimizde altın takı kültürü vardır. Bu dönemde altın fiyatları yüksek olduğu için vatandaşların talebi gümüşe arttı. Altın alamayan insanlar takı kültürünü gümüş olarak devam ettirebilir. Gümüş sikkeler takı kültürümüzün yok olmasını önlemiş olacak. Yatırımcılar finansal piyasalarda gümüşe talep gösteriyor.

Takı kısmında ise yeni yeni talep oluşmaya başladı. Takı da altından gümüşe geçmek kolay bir süreç değildir. Zaman içerisinde takı törenlerinde gümüş daha fazla tercih edilecektir" dedi.

📌GRAM ALTIN NE KADAR?

Gram altın alış: 1.014,57

Gram altın satış: 1.015,90

📌ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın alış: 1.658,00

Çeyrek altın satış: 1.679,00

📌YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın alış: 3.306,00

Yarım altın satış: 3.360,00

📌TAM ALTIN NE KADAR?

Tam altın alış: 6.613,00

Tam altın satış: 6.697,00

📌CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını alış: 6.791,00

Cumhuriyet altını satış: 6.894,00

📌ATA ALTIN NE KADAR?

Ata altın alış: 6.786,00

Ata altın satış: 6.872,00

Aile Destek Programı ödemeleri yüzde 66 arttı! Aile Sosyal Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır? Aile Destek Programı ödemeleri yüzde 66 arttı! Aile Sosyal Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?