İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ndeki kentleri 8 gündür yoğun bir şekilde bombalamayı sürdürüyor.

İsrail ordusu Gazze Şeridi'nin doğu ve batı kesimlerini, savaş gemileri, tank ve topçu atışlarıyla vurdu. İsrail savaş uçakları da Gazze'nin tüm bölgelerini gece boyu vurmaya devam etti.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliye Mülteci Kampı, Beyt Lahye ve orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampı gibi yoğun nüfusa sahip bölgeler bombalandı.

Saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 215'e ulaştı

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail'in Gazze'de bir gün içinde düzenlediği saldırılarda 315 Filistinli yaşamını yitirdi.

Buna göre, aralıksız süren yoğun bombardımanın 8'inci gününde toplam 2 bin 215 kişi öldü, 8 bin 714 kişi yaralandı.

Bakanlık açıklamasında, İsrail saldırılarında ölenlerden 724'ünün çocuk ve 458'inin kadın olduğu kaydedildi.

İsrail saldırılarından kaçan 35 bin kişi Şifa Hastanesine sığındı

Gazze Şehri'ndeki Eş-Şifa Hastanesi ve çevresi, devam eden İsrail bombardımanı nedeniyle yerlerinden edilen binlerce Filistinlinin sığınağı haline geldi.

Saldırılardan kaçarak hastane çevresinde toplanan binlerce aile, yiyecek, ilaç ve su sıkıntısı çekiyor. Uyuyacak yer bulmaktan zorlanan Filistinliler, buldukları örtüleri ve eşyaları gece yatak olarak kullanıyor.

Gıda, yakıt ve ilaç sıkıntısının yaşandığı Gazze'de binlerce insan, yerinden edilmiş bir şekilde hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

İsrail ordusunun saldırısı sonucu, hastanenin acil servisine sık sık yoğun şeklide yaralılar getirilirken diğer yandan ölü sayısının hızla artması nedeniyle hastanelerin morglarında yer kalmadığı belirtiliyor.

Şifa Hastanesi Genel Müdürü Muhammed Ebu Selime, Gazze'deki Sağlık Bakanlığının Facebook sayfasından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Ebu Selime, İsrail'in hava saldırılarından kaçan 35 bin Filistinlinin evlerini terk ederek Şifa Hastanesi ve çevresine sığındığını ifade etti.

Bakanlığın Facebook sayfasında ayrıca, evlerini terk ederek güvenli bölgelere sığınmaya çalışan Filistinlilerin yollarda hedef alındığı görüntüler paylaşıldı. Filistinlileri kurtarmaya çalışan ilk yardım ekiplerinin saldırıya uğradığı anlar da görüntülere yansıdı.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, dün, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin bölgenin güneyine geçmelerini istemiş ve bunun ardından binlerce kişi Şifa Hastanesine sığınmaya başlamıştı.

Filistinli yazar Ala Atallah, X sosyal medya hesabında, yaşananlarla ilgili "Gökyüzü sanki cehennemin parçalarıymış gibi yanan bloklardan oluşuyor. Gazze, bu gece ölümle hummalı bir yarış içinde görünüyor." ifadelerini paylaştı.

"Hala hayattayız, ölüm kaçınılmaz"

Şifa Hastanesinin yanındaki yol kenarında yerde yatan yaşlı Filistinlilerden Ahmed Ayyad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çektikleri sıkıntılara işaret ederek, "Hala hayattayız, ölüm kaçınılmaz." dedi.

Gazze'den ayrılmaya reddeden Ayyad, "1948'de terk edildik, bir daha da ayrılmayacağız. Büyük bir ihtimalle evler bombalanmış, yıkılmış olabilir ancak yeni bir sürgün yaşamayacağız" diye konuştu.

Gazze Şeridi’nin en lüks mekanlarından biri kabul edilen Rimal Semti de İsrail saldırıları sonucu, sanki büyük bir deprem geçirmiş gibi "hayalet kente" dönüştü.

Rimal Semti'ndeki binaların bir kısmı yerle bir olmuş durumda. Ayakta kalanların içinde ise yaşanması mümkün değil.

Enkaz altında cesetler var

Gazze Sivil Savunma Teşkilatı Sözcüsü Mahmud Basal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail bombardımanın yüzde 90'ının sivillerin yaşadığı mekanları hedef aldığını ifade ederek, yıkılan yerlerin enkazında hala, ölen ve yaralanan çok sayıda kişinin bulunduğunu söyledi.

Arama kurtarma ekiplerinin tıbbi ve kurtarma imkanları bakımından oldukça yetersiz şartlarda çalıştığına dikkati çeken Basal, "Gazze’de yakıtın tamamen tükenmesi durumunda hizmetlerimizin son bulma ihtimali var. Bu durumda enkaz altındaki şehitleri ve hayatta kalmayı başarmış olanları çıkarmaya gücümüz kalmayacak." dedi.

Filistin İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı adına konuşan İyad el-Bezm de Gazze’nin tüm bölgelerini istisnasız bombalamayı sürdüren İsrail’in kentte 400 bin Filistinliyi evinden ettiğini kaydetti.

İsrail uluslararası uyarılara rağmen Gazze halkına evlerini boşaltma çağrısını yineledi

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal medya platformundaki paylaşımında, "Gazze Şeridi sakinlerine önemli bir açıklama: Gazze kent merkezini terk ederek güneye yönelmeniz için çağrıda bulunuyoruz." ifadelerine yer verdi.

Gazze'nin kuzeyindeki Filistinlilerden bölgenin güneyine geçmelerini isteyen ve tahliye için kullanacakları yolu gösteren bir harita paylaşan Adraee, "İsrail ordusunun yerel saatle 10.00-16.00 arasında haritada işaretlenen rotaya dokunmaktan kaçınacağını belirtmek isterim." ifadelerini kullandı.

İsrail ordusu Gazze'deki Kudüs Hastanesi'nin yerel saat 16.00'ya kadar boşaltılmasını istedi

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun ilk olarak, Gazze merkezindeki Kudüs Hastanesi'nin bu sabah 06.00'da boşaltılması uyarısında bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, daha sonra İsrail ordusundan Filistin Kızılayına yeni bir mesaj göndererek söz konusu hastanenin boşaltması için yerel saatle 16.00'ya kadar mühlet verdiği ifade edildi.

Açıklamada, Kudüs Hastanesi'nde yoğun bakımda durumu kritik hastaların tedavi gördüğü, kuvözlerde bebeklerin bulunduğu, ayrıca bölgedeki yüzlerce sivilin de buraya sığındığı vurgulandı.

Filistin Kızılayı, bu nedenlerden dolayı hastaneyi boşaltamayacaklarını, hasta ve yaralılara hizmet sunmaya devam etmekle yükümlü olduklarınını kaydetti.

İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'nin kuzeyindeki evlerinden ve sığındıkları okullardan ayrılmayı reddeden on binlerce Filistinli olduğuna işaret edilen açıklamada, bu kişilerin Kudüs Hastanesi'nin sunduğu sağlık hizmetlerine de ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Filistin Kızılayı, dünya liderlerine, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletlere İsrail'in söz konusu hastanenin tahliye edilmesine yönelik kararının durdurulması ve kurumun güvenliğinin sağlanması için devreye girmeleri çağrısı yaptı.

İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği Avde Hastanesi Müdürü AA'ya konuştu

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliye'de yer alan El-Avde Hastanesi Müdürü Ahmed Muhenne, Muhenne, dün İsrail ordusundan hastanenin boşaltılması yönünde bir telefon aldığını ancak bunun mümkün olmadığını vurguladı.

Muhenne, "Bazı hastalar tahliye edildi ancak sağlık durumlarının ciddiyeti nedeniyle sevk edilemeyen hastalar da var. 35 doktor ve destek ekibinden oluşan sağlık personeliyle burada kalıp hastalara hizmet vermeye kararlıyız." dedi.

Özellikle yoğun bakımdaki 5 hastanın tahliyesinin mümkün olmadığını belirten Muhenne, "Tahliyeyi reddediyoruz." ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail'den bu kararını geri almasını istemişti.

İsrail, Batı Şeria'da çok sayıda baskın düzenledi

İsrail askerlerinin, işgal altındaki Batı Şeria'nın çok sayıda noktasına baskın düzenleyerek Filistinlilerle çatıştığı belirtildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail askerleri, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentine baskın düzenleyerek binaların çatısına keskin nişancı yerleştirdi.

Nablus'ta düzenlenen baskınlarda da Hamas yetkilileri gözaltına alındı.

Cenin ve Nablus'un yanı sıra Eriha'daki Akabe Cebr Mülteci Kampı, Silvad beldesi ile Beytüllahim'deki Ayide Mülteci Kampı ve Merah Rabah köyüne de baskın düzenlendi.

İsrail ordusu, Batı Şeria'nın Tulkerem kentinde bir Filistinli çocuğu öldürdü

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria'nın doğusundaki Eriha kentinde İsrail askerlerinin başından vurduğu 27 yaşındaki Mahmud Şahade'nin yaralı halde Eriha Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı, ancak kurtarılamadığı belirtildi.

Bölgedeki görgü tanıklarının AA muhabirine aktardığına göre, Eriha yakınlarındaki Ayn es-Sultan, Ukbet Cebr Mülteci Kampı'nda İsrail askerleri ile onlarca Filistinli genç arasında gerginlik yaşandı. İsrail askerleri, Filistinli gruba göz yaşartıcı gaz ve ardından gerçek mermiyle müdahale etti.

Bakanlıktan yapılan bir diğer açıklamada, İsrail askerlerinin dün Batı Şeria’nın Tulkerem kentinde ateş açarak ağır yaraladığı 15 yaşındaki Ömer Esmer’in kaldırıldığı İbn Sina Hastanesi'nde yaşamını yitirdiği kaydedildi.

İsrail ordusu Gazze'de 7 sivil öldürdü! İsrail ordusu Gazze'de 7 sivil öldürdü!

İsrail ordusu: Lübnan'ın güneyinden gelen Hizbullah'a ait İHA'ları düşürdük

Yediot Aharonot gazetesinin haberine göre, İsrail ordusunun dış medya sözcüsü Jonathan Conricus, İsrail'e gönderilen Hizbullah'a ait İHA'ları düşürdüklerini açıkladı.

Conricus, İsrail uçağını hedef alan karadan havaya fırlatılan bir füzenin de düşürüldüğünü aktardı

İsrail ordusu ayrıca Lübnan'dan İsrail topraklarına sızmaya çalışan bir grup silahlı unsurun İHA ile vurulduğunu açıkladı.

İsrail ordusu Gazze'deki Kudüs Hastanesi'nin yerel saat 16.00'ya kadar boşaltılmasını istedi

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun ilk olarak, Gazze merkezindeki Kudüs Hastanesi'nin bu sabah 06.00'da boşaltılması uyarısında bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, daha sonra İsrail ordusundan Filistin Kızılayına yeni bir mesaj göndererek söz konusu hastanenin boşaltması için yerel saatle 16.00'ya kadar mühlet verdiği ifade edildi.

Açıklamada, Kudüs Hastanesi'nde yoğun bakımda durumu kritik hastaların tedavi gördüğü, kuvözlerde bebeklerin bulunduğu, ayrıca bölgedeki yüzlerce sivilin de buraya sığındığı vurgulandı.

Filistin Kızılayı, bu nedenlerden dolayı hastaneyi boşaltamayacaklarını, hasta ve yaralılara hizmet sunmaya devam etmekle yükümlü olduklarınını kaydetti.

İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'nin kuzeyindeki evlerinden ve sığındıkları okullardan ayrılmayı reddeden on binlerce Filistinli olduğuna işaret edilen açıklamada, bu kişilerin Kudüs Hastanesi'nin sunduğu sağlık hizmetlerine de ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Filistin Kızılayı, dünya liderlerine, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletlere İsrail'in söz konusu hastanenin tahliye edilmesine yönelik kararının durdurulması ve kurumun güvenliğinin sağlanması için devreye girmeleri çağrısı yaptı.

İsrail, Gazze sınırına yığınak yapmaya devam ediyor

Bu arada İsrail ordusu günlerdir bombardıman altında tuttuğu Gazze ile olan sınırına, askeri yığınak yapmaya devam ediyor.

AA ekibi sınırdaki Sderot bölgesinin farklı noktalarında düzinelerce zırhlı araç ve tankın hareket halinde olduğunu görüntüledi.

Bazı noktalarda ise tankların park durumunda beklediği görüldü.

İsrail, sınıra yakın birçok farklı noktadan yine tank ve obüs atışlarıyla abluka altındaki Gazze Şeridi'ni vururken İsrail jetleri de havadan Gazze’yi bombalamayı sürdürüyor.

İsrail basını: Kassam Tugayları, 7 Ekim'de Gazze yakınlarında bir İsrail helikopterini imha etti

İsrail basını, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının Gazze Şeridi yakınlarında bir İsrail askeri helikopterini roketatarla vurarak imha ettiğini bildirdi.

İsrail'de yayın yapan Kanal 13'te konuyla ilgili habere yer verildi.

Kassam Tugaylarının 7 Ekim'de İsrail ordusuna ait helikopteri RPG roketatar ile vurduğu ve saldırıda pilotların paraşütlerle atladığı, helikopterin ise tamamen yandığı kaydedildi.

Haberde İsrailli pilotların sağlık durumuyla ilgili bilgi verilmedi.

İsrail ordusundan ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

İslam İşbirliği Teşkilatı, İsrail'in Gazze halkını göçe zorlamasını kınadı

İİT'den yapılan yazılı açıklamada, "İşgalci güç İsrail'in daha da derinleştirdiği insani krizi komşu ülkelere aktarma çabaları ile Filistin halkının zorla yerinden edilmesi çağrılarını mutlak şekilde reddediyor ve kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Gazze Şeridi'ne tıbbi ve yardım malzemesi ile temel ihtiyaçların ulaştırılmasının engellenmesi, "toplu cezalandırma ve uluslararası insani hukukun açık ihlali" olarak değerlendirildi.

Devam eden bu saldırıların olumsuz yansımalarından tamamen "işgalci güç olan İsrail'in sorumlu olduğu" kaydedilen açıklamada, uluslararası topluma İsrail'in saldırılarını derhal durdurması için acilen müdahale edilmesi ve Gazze Şeridi'ndeki Filistin halkına ilaç, gıda ve temel ihtiyaçların ulaştırılmasını kolaylaştıracak insani koridorların açılması çağrısında bulunuldu.

BM'den sivilleri koruma çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), İsrail'e Gazze Şeridi'ndeki tesislerine sığınan tüm sivillerin korunması çağrısı yaptı.

UNRWA'nın X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'nde tahliye edilmesini istediği bölgelerden çıkması mümkün olmayan kişilerin bulunduğu hatırlatıldı.

Gazze'deki sivillerin korunması istenen açıklamada, "UNRWA, İsrailli yetkililere, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki ve Gazze kentindekiler de dahil olmak üzere bölgedeki UNRWA tesislerine sığınan tüm sivillerin korunması çağrısı yapıyor." ifadesine yer verildi.

İsrail'in tahliye kararına değinilen açıklamada, "1 milyondan fazla kişinin, Gazze Şeridi'nin kuzeyi ve Gazze kentinden, güneye tahliye edilmesi talimatına rağmen aralarında hamile kadınların, çocukların, yaşlıların ve engellilerin bulunduğu birçok kişinin bölgeyi terk edemeyeceği" ifade edildi.

Gazze'nin güneyine gitmeleri mümkün olmayan kişilere işaret edilen açıklamada, "Onların başka seçeneği yok ve her zaman korunmaları gerekir. Savaşın kuralları vardır. Siviller, hastaneler, okullar, klinikler ve BM tesisleri hedef alınamaz." ifadeleri kullanıldı.

Tarafların UNRWA barınaklarına sığınmak isteyenler dahil sivilleri korumaya yönelik uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeleri için her türlü çabanın gösterildiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Gazze ve Gazze'nin kuzeyindeki UNRWA sığınakları artık güvenli değil. Bu, daha önce görülmemiş bir durum. Bu savaş bir istisna olmamalı. Sivillerin ve BM binaları dahil sivil altyapının korunması bu çatışma için de geçerlidir."

İslam İşbirliği Teşkilatı 18 Ekim'de olağanüstü toplanacak

İslam İşbirliği Teşkilatından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'ın çağrısı üzerine, "Gazze'deki Filistin-İsrail çatışması kaynaklı gerilimi görüşmek için" dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, toplantının 18 Ekim 2023 Çarşamba günü Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki Genel Sekreterlik merkezinde gerçekleştirileceği kaydedildi.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.