Netanyahu’dan yakalama kararına dair ilk açıklama: Yeni bir antisemitizm örneği Netanyahu’dan yakalama kararına dair ilk açıklama: Yeni bir antisemitizm örneği

İsrail'in saldırılarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Zebarika, "Ebu Asa ailesine ait 47 ev yıkıldı, onlarca yıldır bu evlerde yaşıyorlardı. Her evde yaklaşık 10 kişi yaşıyordu bu da İsrail'in evlerini yıkmasının ardından 500 kişinin evsiz kaldığı anlamına gelir." ifadesinde bulundu.

İsrail makamlardan gelen açıklamada ise, ülkenin güneyindeki Necef Çölü bölgesinde "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle evlerin yıkıldığı bildirildi. 

Ayrıca, İsrail makamlarınca tanınmayan köyler, resmi olarak varlığı kabul edilmeyen yerler olarak biliniyor ve İsrail bu köylere elektrik, su, altyapı, eğitim ve sağlık gibi kamu hizmetleri sağlamıyor.

"ORGANİZE SUÇTUR"

Zebarika, yıkımın önlenmesi için uzun süre hukuk mücadelesi verildiğini belirterek İsrail mahkemelerinin, bölge halkına alternatif sunmadan yıkım iznini verdiğini aktardı. Devamında Zebarika, şöyle konuştu:

"Demokratik olduğunu iddia eden bir devlette, politikalardan en çok zarar gören yine ülkenin yerli halkı oluyor. Yaşananlar, özellikle Necef'te, Arap vatandaşlara karşı düzenlenen organize suçtur." 

EVLERİNİ KAYBETME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYALAR

Ayrıca, İsrail polisinin yıkım sırasında bölge halkına saldırdığını aktaran Zebarika, polisin evleri yıkılan ailelerle dayanışma gösterdiği gerekçesiyle bir kişiyi de gözaltına aldığını duyurdu. Yıkımların devam edebileceğine işaret eden Zebarika, İsrail makamlarının resmi olarak tanımadığı 34 köyde yaşayan 120 bin kişinin mevcut politikalar nedeniyle evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Arap Milletvekili Yusuf el-Atuna'nın İsrail polisi tarafından yıkım alanına doğru gitmesine izin verilmediği ve kendisini tanıtmasına rağmen itildiği anlara ilişkin görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

SAĞCI BAKANDAN YIKIMA DESTEK

Sosyal medyadan paylaşımda bulunan İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, yıkımları "İsrail'in hakimiyetini uygulaması için önemli bir adım" olarak niteleyerek, göreve gelmesinden itibaren Necef Çölü bölgesindeki "ruhsatsız yapıların yıkılmasında artış yaşandığını" belirtti. Ayrıca Ben-Gvir, bu politikaya liderlik etmekten gurur duyduğununun altını çizdi.

Necef Çölünde "kanunlara aykırı hareket ederek toprak ele geçirmeye çalışanlara karşı İsrail polisinin acımasız bir savaş yürüteceğini bildiğini" ifade eden aşırı sağcı Ben-Gvir, işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlilerin arazilerine kaçak yerleşim yerleri kurarak buraları gasp eden aşırı sağcı fanatik Yahudi yerleşimci gruplara yakınlığıyla biliniyor.

Kaynak: AA