TYP'lilere müjdeli haber geldi TYP'lilere müjdeli haber geldi

Ülkenin dört bir yanından bini aşkın kamu mühendisi, mali ve özlük haklarının iyileştirilmesini talep ediyor.

Derneğimizin kuruluş amacı;

Kamuda çalışan mühendis, mimar, şehir plancıları ve diğer teknik hizmet sınıfı çalışanları olarak, hakkımız olan rahat ve huzurlu bir yaşam için; maaşlarımızın, ek ödemelerimizin, ek gösterge gibi özlük haklarımızın acilen  iyileştirilmesini talep ediyoruz.

Mühendisinden mimarına, teknikerinden teknisyenine kadar Ülkenin gerek üstyapı gerekse de altyapı çalışmalarında fedakarca çalışan, gecesi gündüzü olmayan, hafta sonlarında bile atölyelerde, şantiyelerde mesaide olan, milyonlarca liralık işlerin  ihalesinin yapılmasından, işlerin teslimine kadar görev alan teknik hizmetler sınıfının haklarının  iade edilmesini talep ediyoruz.

Yıllar içinde kamuda çalışan mühendis, mimar ve teknik hizmetler sınıfında yer alan diğer çalışanların özlük haklarının dengi mesleklerin çok gerisinde kaldığını görüyoruz. Örneğin bugün bir mühendis bir doktorun yaklaşık 3’te 1’i, bir hakim savcının yarısı kadar ancak maaş almaktadır. Teknik hizmetler sınıfı olarak verdiğimiz emeğin, aldığımız riskin ve yaşadığımız sıkıntıların yanında verilen maaşın gerçekten çok az olduğunu düşünüyoruz. Her mesleğe saygımız sonsuz ve herkesin hakkettiğini almasını arzuluyoruz. Ancak bu konuda bizlere uzun bir süredir haksızlık yapıldığını  düşünüyoruz.

Netice olarak; THS personeli olarak görüleceği üzere Ülkemizin gelişmesi ve muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmesi için gece gündüz fedakarca çalışmaktayız. Bu emeğin ve fedakarlığın karşılığı olarak en azından aşağıda yer alan  konularda bir takım iyileştirmelerin ivedilikle yapılmasını bekliyoruz. 

1- Teknik iyileştirme adı altında yeni bir ödeme kalemi eklenmesini,
2- Sözleşme ücretlerimizin arttırılmasını,
2-Ek ödemelerimizin arttırılmasını,
3-Ek göstergelerimizin olması gereken seviyelere çıkartılmasını (Mühendis ve mimarlar için en az      4800, tekniker  ve teknisyenler için en az 3600),
4-Bizlere hatta tüm memurlara işçiler gibi ikramiye verilmesini (yılda 4 maaş tam ikramiye)
5-Vergi oranlarının sabitlenmesini (%15),
6-Yolluk, harç, arazi, mesai v.b ücretlerinin yeniden düzenlenmesini, bu işleri yapmaya değecek seviyelere getirilmesini,
7-Eş ve çocuk yardımları göstermelik rakamlarla değil gerçekten olması gereken seviyelere çekilmesini,
8-Memuriyette 2008 öncesi ve sonrası kavramına son verilmesini,

istiyoruz.