Yüz binlerce işçi ve ailesini yakından ilgilendiren taşerona kadro konusu gündemden hiç düşmüyor. Seçim öncesi verilen vaatlerin başında gelen ve uzun zamandır çözüme kavuşturulmayı bekleyen taşerona kadro meselesi yüz binlerce vatandaşı maddi ve manevi olumsuz etkiliyor. 

Çalışma şartlarından memnun olmayan, geçim sıkıntısı yaşayan taşeron işçileri kadroya geçerek derin bir nefes almayı bekliyor. Yetkililere seslerini duyurmak adına sık sık sosyal medyada etkinlik düzenleyen kadro bekleyen taşeronlar dün gece gündeme damga vurdu.

Kadro bekleyen taşeronlar arasında karayolları taşeron işçileri de bulunuyor. Yıllardır eşit işe eşit maaş ve eşit hak talep eden karayolları taşeron işçileri yetkililerin verdiği kadro sözlerinin yerine getirmesini beklerken günden güne artan ekonomik sıkıntılarla da mücadele ediyor. 

Karayollarında çalışan taşeron işçiler geçim sıkıntısının yanı sıra yoğun tempoda çalışmaktan şikâyetçi olduklarını, geç saatlere kadar çalıştırıldıklarını ancak emeklerinin karşılığını bir türlü alamadıklarını belirtiyorlar.

Staj ve çıraklık mağdurlarından ses getirecek etkinlik! Staj ve çıraklık mağdurlarından ses getirecek etkinlik!

Karayollarında, ''müşavirlik ve danışmanlık hizmeti" adıyla işe başlayan ancak karla mücadele, trafik, yama ve tüm bakım işlerinde görevlendirilen işçiler mevcut çalışma şartlarında maddi ve manevi sıkıntılar yaşadıklarını, adeta ikinci sınıf çalışan muamelesi gördüklerini belirterek uzun süre önce verilen kadro sözünün tutulmasını istiyor. 

Yaşadıkları bu mağduriyetin bir an önce son bulmasını isteyen karayolları taşeron işçileri birçok mecrada yetkililere seslenerek kadro sorununun çözülmesini istiyor. 

Seçim öncesi eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, taşerona kadro sorununun çözüme kavuşacağını belirtmişti. Ancak seçimi Cumhur İttifakı'nın kazanması üzerine yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Işıkhan konuya dair bir açıklamada bulunmadı.

İşçi Haber'e ulaşarak yetkililere seslenen bir karayolları taşeron işçisi yaşadıkları mağduriyeti şu sözlerle anlattı: 

Karayollarında çalışan ve asıl işi yapan Karayolları Müşavir işçileri ve Karayolları Rutin Bakım ve karla mücadele taşeron işçileri olarak kadromuzu talep ediyoruz. Bizler Karayolları adına 7/24 çalışma esasıyla çalışmakta,emek vermekteyiz. Yıllardır bu kurumda dişini tırnağını katarak çalışmalarımıza devam ediyoruz Devlet büyüklerimizden isteğimiz bu emeği,bu alın terini görmezden gelmemesidir.