Bakan Şimşek'ten vergi denetimleri açıklaması Bakan Şimşek'ten vergi denetimleri açıklaması

Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanacağı güne dolar kuru 32,54 TL, euro kuru ise 34,95 TL seviyesinden başladı. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte memur ve emekli maaşları başta olmak üzere birçok kalemde değişiklikler bekleniyor.

Türkiye piyasaları, bugün açıklanacak enflasyon verilerine odaklanmış durumda. Mayıs ayında yüzde 75,45 olan yıllık enflasyonun, haziran ayında yıllık bazda yüzde 72,6'ya gerilemesi öngörülüyor. İstanbul enflasyonu ise aylık yüzde 3,85 oranında artış gösterdi.

BAKAN ŞİMŞEK HAZİRAN AYINI İŞARET ETMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önceki gün katıldığı bir yayında, "Enflasyonda ilk düşüşü haziranda göreceğiz, esas düşüş temmuz, ağustos ve eylülde olacak. Eylülde bile enflasyon yüzde 40'lı rakamlarda olabilir," ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyonun 2024 sonunda yüzde 38 olarak gerçekleşmesini bekliyor.

Dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında konuşan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyonun hedefe doğru ilerlediğini ancak faiz indiriminden önce daha fazla güven görmek istediklerini belirtti. Powell, "Son veriler, dezenflasyon yolunda olduğumuzu gösteriyor. Ancak enflasyonun yüzde 2'lik hedefimize doğru indiği konusunda daha fazla güvene ihtiyacımız var," dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı