AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, yüksek enflasyon karşısında maaş zammı bekleyen vatandaşları ilgilendiren bir açıklamada bulundu. Kurtulmuş, "Temmuzda işçi emeklilerimiz de dahil olmak üzere yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek" ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu.

Şehirde aşırı yağış sonrası heyelan... Vali'den açıklama: 'Çok şükür can kaybımız yok' Şehirde aşırı yağış sonrası heyelan... Vali'den açıklama: 'Çok şükür can kaybımız yok'

Kurtulmuş, "Temmuzda işçi emeklilerimiz de dahil olmak üzere öyle zannediyorum ki yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var" dedi.

Kurtulmuş'un ekonomiyle ilişkin açıklamaları şöyle:

"Uzun yıllar dünya ekonomisi böylesi bir krizle karşılaşmamıştı. Önce pandemi şartlarının çıkardığı ağır tablo, tedarik zincirlerinin kırılması. Başta enerji, doğalgaz, petrol gibi dünyada çok önemli emtia pazarındaki dolar bazında fiyat yükselişleri vesaire. Bütün bunlarla ilgili dünya ekonomisi türbülansa girmişken arkasından patlak veren Ukrayna-Rusya savaşı sürecindeyiz.  

"VATANDAŞLARIMIZIN GELİRİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Vatandaşımızın vermesi gereken vergilerden vazgeçerek, destekler vererek vatandaşlarımızın gelirini yukarı çekmek için gayret sarf ediyoruz. Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. Öyle zannediyorum ki yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek.

Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Acil olan şu anda vatandaşımızın ciddi alım gücü problemiyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bunun için alım gücünün desteklenmesini temin edilmesi lazım.

Orta vadede tarımsal alanların daha fazla ekilmesini sağlamak. Tarımsal ürünlerdeki fiyatların aşağı çekilmesi. Dar ve orta gelirli vatandaşımızın daha rahat konut almalarını sağlamak için sadece kredi değil aynı zamanda ucuz arsa düzenlemelerinin yapılması. Yakın planda ailelerin alım gücünü arttıracak tedbirleri temin etmemiz lazım.

"TEMEL SORUN HAYAT PAHALILIĞI"

Türkiye'nin ilk 5 aylık performansıyla bütçe 124 milyar fazla vermiş oldu. Biz hala bütçe disiplinini koruyan ülkeyiz. Türkiye enerji hariç cari fazlası veren bir ülke. Maalesef enerjide dışa bağlıyız. 

İstihdam pandemi öncesi dönemine dönmüş oldu. Baktığınızda Türkiye ihracatını yapan, istihdam üreten bir ülke. Temel sorun hayat pahalılığı. Dengeleri bozmadan bu anlamda tedbirleri alıyoruz.

"BU YAZ RAHATLAMAYI HİSSEDECEĞİZ"

Bu yaz aylarıyla birlikte bir rahatlamayı, ondan sonraki dönemde baz etkisiyle daha kalıcı bir rahatlamayı hissedeceğiz. 

İstanbul ve Antalya'da otellerin büyük doluluk yaşadığını görüyoruz. Yaz aylarıyla birlikte tarım ürünleri aşağı doğru seyretmeye başladı. Hiçbir şekilde biz pandemi sürecinin başından itibaren tedarik zincirlerini kırdırmadık. Türkiye'de herhangi bir mal yok satmadı. Pahalı oldu, oynaklık oldu ama sonuç itibariyle tedarik zincirleri kırılmadı.

"ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ YANLIŞ BİR ALGI OLUŞTURMAYALIM"

Asgari ücretle ilgili olarak Bakanlığın önünde farklı seçenekler var. Bunlardan birisine karar verilir. Orada vatandaşımızda yanlış algı oluşturmayalım. Söylediğimiz memur işçi emeklileriyle ilgili bir düzenleme.

"İHRACATI ARTIRAN BİR TÜRKİYE MODELİNE GİRİLDİ"

Vatandaşın alım gücünü olumsuz etkilemesin diye 165 milyar lira kamudan finanse etmişsiniz. Burada yapılabilecek olan şeyler maksimum şekilde yapıldı. Türkiye'de ekonomide yeni bir yönelişin olduğunun altını çizmek lazım. Sadece faiz, enflasyon, işsizlik rakamları, ihracat rakamları üzerinden konuşulamaz, bunlar bir bütündür. Türkiye 2013'ten bu yana bir tercihte bulunmuştur. IMF programından ayrıldıktan sonra bir istikamete girdi. Üreten, istihdamı artıran, yatırımı teşvik eden, ihracatı arttıran bir Türkiye modeli.

"VATANDAŞIN GÜNDEMİ HÜKÜMETİN MASASINDA"

Vatandaşımızın gündeminde ne varsa çarşı, pazarda hangi konu konuşuluyorsa bu konu hükümetin masasındadır. Çözerken de afaki şekilde değil eldeki imkanlar çerçevesinde, vatandaşlarımızın beklentilerine göre çözmek hükümetin siyasi önceliğidir.

"MİLLETİMİZ TEMMUZDA GÖRECEK" 

Memur emeklileri dahil olmak üzere enflasyon farkını üstüne koyarak yüzde 40 civarında bir artışın, biraz eksik, biraz fazla olabilir. Bunlar çalışılıyor. Milletimiz 'adil oldu' diyecek bir sonucu inşallah temmuzda görecek. Burada ek zam talebi olduğu zaman bütün kamu görevlilerini tabii ki kapsayacaktır."