6 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüsle mücadele devam ederken, dünya bu sefer Omicron'un alt varyantı olan Eris için alarma geçmiş durumda. Yeni varyant nedeniyle vaka sayılarının patlak verdiği ABD'den arka arkaya gelen maske adımları da dünya gündemine adeta bir bomba gibi düştü. ABD'de bir üniversite öğrencilerine maske takmayı zorunlu kılarken, çoğu iş yeri de maske konusunda net adımlar attı.

Dünya 3 yılı aşkın süredir koronavirüsle mücadelesine devam ederken, Omicron'un alt varyantı olan Eris yeni kabus olmaya aday. Vaka sayılarının zirveye çıktığı ABD'de birçok şirket çalışanlarına maske zorunluluğu getirmeye başladı.

ERİS VARYANTIYLA BERABER VAKALAR UÇUŞA GEÇTİ

Omicron varyantından sonra pek çok ülke gevşeme kararı alırken dünya Eris haberleri ile bir kez daha alarma geçmiş durumda. Başta ABD ve İngiltere olmak üzere pek çok ülkede vaka sayıları yeniden tırmanışa geçerken uzmanlar bu durumun sorumlusu olarak yeni varyantı görüyor.

ABD MASKEYE GERİ DÖNDÜ

ABD'den peş peşe gelen maske adımları ise dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yaptı. Atlanta merkezli Morris Brown College, Kovid maskesi zorunluluğunu yeniden yürürlüğe koyduklarını duyurdu. Üniversite yönetimi yaptığı açıklamada maske takmanın 14 gün boyunca zorunlu olduğunun altını çizdi ve kampüs içinde mesafe kurallarına uyulmasını istedi.

Küçük çocuğun sırtına dövme yapıldığı görüntüler sosyal medyada infial yarattı! Küçük çocuğun sırtına dövme yapıldığı görüntüler sosyal medyada infial yarattı!

OFİSTE ÇALIŞANLARIN MASKE TAKMASI İSTENDİ

Benzer bir karar Georgia eyaletinden yüzlerce kilometre uzaklıkta yer alan Lionsgate'ten de geldi. John Wick ve Açlık Oyunları gibi filmlerin yapımcısı olan Hollywood stüdyosu, çalışanlarına maske zorunluluğu getirdi. Deadline tarafından elde edilen elektronik postada Los Angeles'taki ofiste çalışanların tıbbı maske takması istendi. Şirket ayrıca son 10 günde yurtdışına çıkan çalışanlarının ofise gelmemesini istedi. 

HENÜZ TÜRKİYE'DE ERİS VARYANTI GÖRÜLMEDİ

Dünya Sağlık Örgütü'nün yakın takibe aldığı Eris varyantı vakalarına henüz Türkiye'de rastlanmadığını ifade eden Şener, "Türkiye için baktığımız zaman ise Türkiye'de henüz daha bu alt grup varyantla ilgili bir geri bildirim yok. Sahadaki kişisel gözlemimiz şu ki acil servise başvuru, test pozitifliyle, yoğun bakıma ve hastaneye yatan vakalarda Kovid-19 açısından bir artış yok" dedi.