Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın almanın hayal olacağını söyleyerek çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, enflasyonun piyasa üzerinde etkilerini anlattı. Buna göre, Memiş, "Zam haberleriyle güne uyanıyoruz ama sürpriz değil çünkü her geçen gün enflasyon rakamları yükseliyor. Yeni kur atağı gördük 16.40'ın üzerinde. Zam üstüne zam haberleri geliyor. Petroldeki yükseliş pompa fiyatlarına yansıyor. Sanayi tarafında daralmalar, maliyet artışlarıyla sıkıntılar söz konusu" dedi.

"ZAM HABERLERİ DAHA SIK GELMEYE BAŞLADI"

"İnsanların bu kadar yüksek zam karşısında, maliyetler karşısında metropol şehirlerde geçinme oranı zayıflıyor" diyen Memiş, "Ben bir yıl içinde İstanbul'dan göç trafiği beklediğimi söyleyebilirim. Yeni kararların, desteklerin de işe yaramadığını görüyoruz çünkü enerjide dışa bağlıyız. Kur atakları ile de zam haberlerini daha sık almaya başladı" ifadelerini kullandı.

Altın ve gümüş fiyatları, enflasyon karşısında ucuz değil, bence bedava olduğunu söyleyen Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, emtialarda yani altın ve gümüşte fiyatları değerlendirdi. 

İslam Memiş şunları söyledi:

Vedat Bilgin: Açlık sınırı 3 bin 600 ila 4 bin arasında Vedat Bilgin: Açlık sınırı 3 bin 600 ila 4 bin arasında

"Mayıs ayını geride bıraktık. Haziran itibarıyla piyasaları neler bekliyor, yatırımcılar neler yapabilir? Bu soruların cevabını vermeye çalışacağım. Mayıs ayı boyunca hem döviz kurlarında hem emtia fiyatlarında yukarı yönlü ralliler gördük, kripto para piyasasında sert düşüşler gördük. Ons altın 1782, ons gümüş de 21,25 seviyesine kadar geriledi. Kripto paralarda da 28 bin dolara kadar gerileme gördük. Bizim gibi gelişen, dolara ihtiyacı olan ülkelerde dolarda yeni ataklar gördük"

Gram altında geçen ayın performansını analiz eden Memiş, "Gram altında 980 lira kırmızı çizgi, gram gümüşte 12 lira kırmızı çizgi, dolar TL kurunda 16.40 kırmızı çizgi olarak belirlendi. Nisan ayında 14.70 - 14.90 aralığında kırmızı çizgi vardı, baskılanmıştı. Bu baskılanma yukarı yönlü atak gerçekleştirdi. Gram altında yukarı yönlü ataklar gördük" diye konuştu.

Altın almak isteyenlere de seslenen Memiş, "Şu anda siz geç kaldınız. Şimdi soğukkanlı şekilde beklemek zorundasınız. Koşa koşa gidip almak artık yeter. Biraz daha heyecansız olacaksınız. 14.70'den, 14.90'dan dövizini alan var. Kar satışı zaten olacak. Gram altın 890 liradan başladı, gitti 980 lira. Burada kar satışı olacak, herkes cebine parayı koyacak sonuçta. Destek seviyesi önce 950." dedi.

İslam Memiş, "Yeni ürün bana göre gram altını olumsuz etkileyecek. 980 liradan gram altın almayın, zarar edersiniz, bekleyin. Geç alacaksın ama alacaksın. Heyecan yapmaya gerek yok. Bekleyeceksin. Yükselirken satacak, düşerken alacaksın. Ons tarafında, altın ve gümüşteki düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendiririm ben." şeklinde konuştu. 

İslam Memiş ayrıca bir tweet atarak "Bugünün ekonomik şartlarında altın çok ucuz, gümüş bedava" diye yazdı.