Millî Eğitim Bakanlığı'nın 2023 yılı Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Takvimi'ni yayınlamaması tepkilere yol açarken ortaya atılan iddialar tepkilere yol açtı. Alan değişikliği başvurusu yapacak öğretmenler uzun süredir bekleme sürecindeyken 2023-2024 eğitim öğretim yılı bu hafta başladı. Alan değişikliği başvurusunda bulunmak isteyen öğretmenler Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Takvimi'ni yayınlamasını beklerken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği hakkındaki fikirlerinin olumsuz yönde olduğu iddia edil.

MEB'in Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği hakkındaki duyurularında " iptal edilmeyecektir" ibaresi olması ancak her sene bir değişiklik yapılması alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenleri endişelendirdi. Uzun süredir bekletilen öğretmenler daha fazla mağdur edilmek istemiyor. Alan değişikliği yaparak kariyerlerine yön vermek isteyen öğretmenler Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Takvimi'nin yayınlanmamasıyla çalışma hayatlarına farklı bir alanda devam etmek istiyor. 

Yeni eğitim-öğretim yılı başlamasına rağmen, alanlarında değişiklik yapmayı bekleyen öğretmenlere, takvimin ne zaman duyurulacağı konusunda net bir açıklama yapılmadı. Uzun süren bu bekleyiş alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin çalışma hayatlarını zorlaştırırken de manevi olarak zor günler yaşamalarına neden oluyor.

Diyanet, Fahri Kur'an Kursu öğreticilerini kadroya alacak mı? Diyanet, Fahri Kur'an Kursu öğreticilerini kadroya alacak mı?

Öğretmenler alan değişikliği yapacak mı?

Neredeyse iki yıldır alan değişikliği takvimin yayınlanmasını bekleyen öğretmenlerin tepkileri günden güne büyüyor. Seçimin ardından Milli Eğitim Bakanı olan Yusuf Tekin'in alan değişikliği hakkındaki görüşleri de öğretmenlerin büyük tepkisini çekti. 

Şubattaki öğretmen atamalarında mülakat olacak mı? Eğitimcilerden kritik çağrı Şubattaki öğretmen atamalarında mülakat olacak mı? Eğitimcilerden kritik çağrı

Bakan Yusuf Tekin temmuz ayında katılmış olduğu ‘’Van Öğretmenler Odası Toplantısı’nda’’ alan değişikliği ile ilgili soruya sıcak bakmadığını belirtmişti. Aradan aylar geçmesine rağmen konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmaması alan değişikliği yapmak için bekleyen öğretmenlerin tepkisini çekti. 

Alan değişikliğinin KPSS puanı ile yapılacağı tartışılırken hiç yapılmayacağı iddiası da uzun süredir Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Takvimi'ni yayınlamasını bekleyen öğretmenlerin tepkisini çekti. Yeni eğitim öğretim döneminin ortasına gelinmişken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in alan değişikliği konusunda net bir açıklama yapmaması öğretmenleri endişelendiriyor. 

X (Twitter) başta olmak üzere birçok mecrada yetkililere seslenen öğretmenler MEB'den Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği hakkında detaylı bir açıklama yapılmasını talep ediyor.

Eğitim-Bir-Sen'den MEB'e alan değişikliği talebi!

Eğitim-Bir-Sen, şu sözlerle MEB'den alan değişikliği takvimini yayınlamasını talep ettiklerini duyurdu:

Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, alan değişikliği konusunda somut adım atılmasını, alan değişikliğinin 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyılı başlamadan evvel sonuçlandırılmasını talep ettik.

Mezun olduğu branşa veya ikinci bir yükseköğretim programını bitirerek yeni mezun olduğu alana geçmek isteyen öğretmenlerin alan değişikliği taleplerinin karşılanması konusunda bakanlık tarafından henüz bir açıklama yapılmamıştır. Bakanlıkça mutat olarak duyurusu yapılan, 2020 ve 2021 yıllarında gerçekleştirilen alan değişikliği konusunda sessiz kalınması, öğretmenlerin yer değişikliği başta olmak üzere özlük haklarının kullanılmasını ve kariyer planlamasını olumsuz etkilemektedir.

Konuyu kurum idari kurulu başta olmak üzere, her platformda dile getirmemize rağmen diplomaya yönelik alan değişikliği konusunda bakanlığın olumlu veya olumsuz herhangi bir açıklama yapmaması, diplomaya yönelik alan değişikliği bekleyen öğretmenleri huzursuz etmektedir. Bu konudaki belirsizlik giderilmeli, haklı ve yerinde beklenti bir an önce karşılanmalıdır.

Alan değişikliği konusunda somut adım atılmalı; alan değişikliği, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyılı başlamadan evvel sonuçlandırılmalıdır.

Eğitim-Bir-Sen'in talebinin tamamını okumak için tıklayınız.