Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 yılı Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Takvimi'ni yayınlamaması tepkilere yol açarken ortaya atılan iddialar tepkilere yol açtı. Alan değişikliği başvurusu yapacak öğretmenler uzun süredir bekleme sürecindeyken 2023-2024 eğitim öğretim yılı bu hafta başladı. Alan değişikliği başvurusunda bulunmak isteyen öğretmenler Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Takvimi'ni yayınlamasını beklerken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği hakkındaki fikirlerinin olumsuz yönde olduğu iddia edil.

MEB'in Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği hakkındaki duyurularında " iptal edilmeyecektir" ibaresi olması ancak her sene bir değişiklik yapılması alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenleri endişelendirdi. Uzun süredir bekletilen öğretmenler daha fazla mağdur edilmek istemiyor. Alan değişikliği yaparak kariyerlerine yön vermek isteyen öğretmenler Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Takvimi'nin yayınlanmamasıyla çalışma hayatlarına farklı bir alanda devam etmek istiyor. 

Neredeyse iki yıldır alan değişikliği takvimin yayınlanmasını bekleyen öğretmenlerin tepkileri günden güne büyüyor. Seçimin ardından Milli Eğitim Bakanı olan Yusuf Tekin'in alan değişikliği hakkındaki görüşleri de öğretmenlerin büyük tepkisini çekti. 

Bakan Yusuf Tekin temmuz ayında katılmış olduğu ‘’ Van Öğretmenler Odası Toplantısı’nda’’ alan değişikliği ile ilgili soruya sıcak bakmadığını belirtmişti. Aradan aylar geçmesine rağmen konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılması alan değişikliği yapmak için bekleyen öğretmenlerin tepkisini çekti. 

2023 alan değişikliği olacak mı? 2023 alan değişikliği olacak mı?

Alan değişikliğinin KPSS puanı ile yapılacağı tartışılırken hiç yapılmayacağı iddiası da uzun süredir Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Takvimi'ni yayınlamasını bekleyen öğretmenlerin tepkisini çekti.

Twitter başta olmak üzere birçok mecrada yetkililere seslenen öğretmenler MEB'den Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği hakkında detaylı bir açıklama yapılmasını talep ediyor.