Uzun süredir Türkiye gündemini meşgul eden ve eğitimi çok derinden etkileyen 'atama bekleyen öğretmenler' sorunu günden güne büyümeye devam ediyor. Atamaların yetersizliği nedeniyle KPSS'den yüksek puan alsalar bile atanamayan öğretmenler artık sabırlarının kalmadığını belirterek yetkililere sesleniyor.

Öğretmenler, senelerce eğitimini aldıkları mesleklerini icra etmek, atanarak işlerini eşit işe eşit hak ve eşit maaş kapsamında gerçekleştirmek istediklerini belirterek yetkililere sesleniyor.

En verimli yaşlarında yıllarca KPSS ve atama stresi yaşayan öğretmenler hayallerini kurduğu mesleklerini icra etmek için bu kadar mücadele etmek zorunda kalmalarına tepki gösteriyor. Ülkemizdeki eğitim sistemi ağır eleştiriler alırken binlerce okul öncesi öğretmeninin mesleklerini icra etmek için yıllarca atama beklemesi eleştirilerin de odağı oldu. 

Mustafa Kemal Atatürk'ün “Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır.“ sözüyle de öğretmenliğin ne kadar önemli olduğu, yeni neslin oluşmasında temel yapı taşlarından biri olduğu da anlaşılmaktadır.

Okul öncesi öğretmenler, ülkedeki her vatandaşın aileden sonra ilk eğitim aldığı kişiler olduğundan ötürü gelecek neslin oluşumunda büyük önem teşkil ediyor. Hayattaki ilk öğretmenlerinden aldıkları eğitimle geleceklerini basamak basamak oluşturan çocuklar geleceği inşa edecek.

Okul öncesi öğretmenleri "6004 anaokulu nerede?" diye soruyor Okul öncesi öğretmenleri "6004 anaokulu nerede?" diye soruyor

Atama bekleyen okul öncesi öğretmenleri, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve yetkililerden, bir an önce 20 bin yeni okul öncesi öğretmeni ataması yapılmasını talep ediyor.

Okul öncesi öğretmenleri:

  • Yeni açılan anaokullarında kadrolu öğretmenlerin yer almasını, 
  • Anaokullarında alan dışı ücretli öğretmenlere görevlendirme yapılmamasını,
  • Çocuk gelişimi bölümünden atamaların durdurulmasını talep ediyor.