Yazılı basın açıklamasında bulunan TÜRSAB,  "Tüm dünyaca bilinen ve takdir edilen misafirperverliğimize gölge düşüren bu davranış..." diyerek bu tür söylem ve davranışları kınadı.

TÜRSAB'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Türkiye'de kaç milyon başıboş köpek var? Türkiye'de kaç milyon başıboş köpek var?

"Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da Orta Doğu ülkelerinden gelen misafirlerimize karşı yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Tüm dünyaca bilinen ve takdir edilen misafirperverliğimize gölge düşüren bu davranış asla kabul edilemez. Bu tür çirkin saldırıların cezasız kalmaması gerektiğine inanıyoruz. Son dönemde özellikle Orta Doğu ülkelerinden gelen misafirlerimize yönelik bu türden tavır ve söylemler turizm sektör temsilcileri olarak bizleri ziyadesiyle üzmektedir.

Barış ve kardeşliği tesis eden sektörün temsilcileri olarak farklı kültürlerden insanların karşı karşıya getirilmesi, tehdit edilmesi, her 100 turistten yaklaşık 90'ının ülkemize gelmesini sağlayan seyahat acentelerimizi kaygılandırmaktadır. Ülkemize gelen her misafir, milliyeti fark etmeksizin bizim için çok değerlidir. Benzer olayların bir kez daha yaşanmamasını temenni ediyor, bu saldırıya maruz kalan misafirlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

Kaynak: AA