Erdursun, en düşük emekli aylığına ve asgari ücrete yapılacak zam oranını açıkladı.

KAMU İŞÇİSİ MAAŞI NE KADAR OLDU 2023?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması şöyle:

"Bu toplu iş sözleşmesi çerçevesiyle refah payı dahil, ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz. Böylece, en düşük kamu işçisi ücretini de 15 bin liraya çıkarıyoruz. Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz.

Ayrıca, gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerimizin çıplak ücretlerine yüzde 10'luk ilave yapıyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70'lik artışa gidiyoruz. Gece çalışanların ücretlerinin de yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz.

Giyim ve yemek yardımlarının rakamlarını güncelleyerek, ücret zammı oranında artırıyoruz. Ek ödeme, sosyal yardım ödemesi, hizmet zammı, tediye dışı ikramiye gün sayısı gibi başlıklarda da artışlar yapıyoruz. Toplu sözleşmenin işçilerimize ve kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum."

İşsiz kalmak istemeyen TYP işçilerine müjdeli haber gelecek mi? İşsiz kalmak istemeyen TYP işçilerine müjdeli haber gelecek mi?

2023 TEMMUZ EMEKLİ MAAŞI, ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Erdursun, "Kamu işçilerine zam oranı belli oldu! Zam oranı yüzde 45, en düşük kamu işçi maaşı 15.000₺ oldu. Bu oramda yapılan zam 1 Temmuz'da zam oranları belli olacak, asgari ücretli, memur, emekliler ve çalışanlar için önemlidir" dedi ve sonraki paylaşımlarında zam oranını açıkladı:

"Asgari ücret 1 Temmuz'da 12.500 TL olur. En düşük emekli aylığı 1 Temmuz'da 10.000 TL olur! Çok baskı olursa asgari ücrete yakın olur..."