Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası ülke genelindeki dayanışmaya Renault işçileri de destek verdi. İşçiler fabrikada kendi aralarında topladıkları yardım malzemelerini fabrikanın ayarladığı tırlarla deprem bölgesine gönderdiklerini, kendi gönderdikleri yardımların üzerine AK Parti logosu konulduğunu söyledi. İşçiler fabrikada örgütlü olan Türk Metal Sendikasının bu süreçte pasif kalmasına da tepki gösterdi.

"YARDIM KOLİLERİNDE PARTİ AMBLEMİNİ GÖRDÜK"

Şimdi değil de ne zaman? Staj mağdurları torba yasasına dahil edilsin Şimdi değil de ne zaman? Staj mağdurları torba yasasına dahil edilsin

Evrensel'den Uğur Ökdemir'in haberine göre deprem sonrası yardımların toplanması ve felaket bölgesine gönderilmesiyle ilgili konuşan bir Renault işçisi, “Arama kurtarma çalışmasına katılan işçiler oldu. Büyük bir kısımda yardım malzemesi topladı. Bizim topladığımız yardım kolileri fabrikanın ayarladığı tırlarla deprem bölgesine gitti.

Daha sonra fabrikanın internet sitesinde kolilerin ulaştığına yönelik fotoğraflar yer aldı ama o fotoğrafa dikkatli bakınca üzerlerinde AKP ambleminin olduğunu gördük, o nasıl oldu kimse bilmiyor. Bölümlerde herkes birbirine gösterdi bu fotoğrafı, tepki topladı. Hani siyaset yapılmaması gerekiyordu bu ne şimdi. Oluşan tepkilerden dolayı o fotoğraflar siteden silinmiş şimdi göremiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

"İKTİDAR KENDİSİYLE ÇELİŞİYOR"

Deprem vergilerinin nereye gittiğinin çok konuşulduğunu söyleyen bir başka işçi, “Kimse AFAD’a, Kızılay’a güvenmiyor. Parasal yardımı genelde AHBAP’a yaptılar. Çünkü AFAD ve Kızılay’a yollasak o para nereye gidecek bilmiyoruz. Deprem vergilerinin akıbeti ortada. Bunu AKP’liler de söylüyor. Ama burada çelişkili durum var, AKP’liler deprem büyük her yere nasıl yetişsinler, yapmaya çalışıyorlar gibi savunuyorlar ama yardım noktasına gelince devletin kurumuna güvenmiyorlar." diye konuştu.

"TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İŞÇİ SENDİKASINI GÖREMEDİK"

Türk Metal Sendikasının deprem sürecinde etkisiz kaldığını söyleyen işçi, şunları dile getirdi: “MESS kartlarına yatan 400 liraları deprem bölgesine gönderelim dedik, o olmaz dediler. Bir aylık aidatlarımızı yollayın dedik, onu da yapamayız dediler. Daha birkaç ay önce Türkiye’nin en büyük işçi sendikasıyız diye reklam yapıyorlardı ama o büyük sendikayı bir türlü göremedik. Ne yapıldıysa işçiler kendileri yaptı.”

Devletin mal varlığı olmayanların yüzde 69 faizli krediyle ev sahibi olacağı vaadinin de boşa çıktığını söyleyen işçi “Fabrikadan başvuran çok insan oldu. İki ay oldu halen ses yok. Arkadaşlar bankayı arıyor kendilerine verilen cevap seçimden sonraya da kalabilir oluyor. Bu proje de fos çıktı diye insanlar konuşuyor kendi aralarında” diye konuştu.