Severodonetsk kent merkezi Rus ordusunun kontrolüne geçti

Ukrayna'nın doğusunda bulunan Luhanks bölgesinin yönetim başkentSeverodonetsk kent merkezi Rus ordusunun kontrolüne geçti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, ağır topçu ateşi sonrası başlayan Rus saldırısı nedeniyle Severodonetsk kent merkezini terk ettiklerini duyurdu. 

Genelkurmay Başkanlığı'na ait Facebook hesabından pazartesi sabahı yapılan açıklamada,  Rus ordusunun 'kısmi başarı sağlayarak Ukrayna ordusunu kent merkezinden çıkardığı' belirtildi. 

Luhanks Bölge Valisi Sergei Gaidai da Genelkurmay açıklamasını doğruladı. Vali Gaidai, "Sokak savaşı sürüyor, Rusya kenti harabeye çevirmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı. 

Rusya'nın cephane ve asker gönderilmesini engellemek için kenti izole etmeye çalıştığını kaydeden Gaidai, 'Rusya'nın tüm yedek askerleri göndererek kenti 48 saat içinde almasından korktuğunu' yazdı.

Askeri uzmanlar Severodonetsk kentinin Rusya'nın eline geçmesinin Moskova'ya başka önemli bir kent olan Kramatorsk'un yolunu açacağını belirtiyor. Çoğunluğu Rusça konuşan bu kentin bir kısmı 2014 yılından beri ayrılıkçıların kontrolünde bulunuyor.

Ek gösterge ve öğrenci affıyla ilgili kanun Resmi Gazete'de Ek gösterge ve öğrenci affıyla ilgili kanun Resmi Gazete'de

Euronews haber sitesinden çevrilmiştir.