Ukraynalı yetkililer, Rus güçlerinin Kiev ve diğer Ukrayna şehirlerine füze yağdırdığını, ülke genelinde en az 20 kişinin öldüğünü ve önemli bir çocuk hastanesinin vurulduğunu açıkladı.

İsrailliler sokakta: Netanyahu'nun evinin önünde eylem yaptılar İsrailliler sokakta: Netanyahu'nun evinin önünde eylem yaptılar

Rus birliklerinin, Kinzhal füzelerinin de yer aldığı, Kiev'e yönelik büyük bir füze saldırısı düzenlediği, bunun sonucunda can kaybı ve büyük hasar meydana geldiği belirtildi.

Askeri yönetim başkanı Sergiy Popko, Kiev'i hedef alan Rus füze saldırılarında en az yedi kişinin öldüğünün bildirildiğini ifade etti.

Popko, "Bu dakika itibariyle yedi kişinin öldüğü bildirildi. Bilgiler güncelleniyor" ifadelerini kullandı. Başkentte ayrıca en az 25 kişinin yaralandığı aktarıldı.

"EN KÖTÜ SALDIRILARDAN BİRİ"

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, Ukrayna'nın başkentine düzenlenen saldırının, Moskova'nın iki yıldır süren geniş çaplı işgali sırasındaki en kötü saldırılardan biri olduğunu dile getirdi.

Saldırılar sırasında bir çocuk hastanesinin hasar görmesinin ardından açıklama yapan Kliçko,  "Bu en kötü saldırılardan biri. Gördüğünüz gibi burası bir çocuk hastanesi" diye konuştu.

FARKLI ŞEHİRLER BOMBALANIYOR
 

Krivyi Rih Belediye Başkanı Oleksandr Vilkul ise, Rusya'nın Ukrayna'nın Krivyi Rih kentine yönelik saldırılarında pazartesi günü en az 10 kişinin öldüğünü ve 31 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Vilkul, "On kişi öldü, 10'u ağır olmak üzere 31 yaralı hastanede. Tüm acil durum, kamu hizmeti ve tıbbi birimler çalışıyor" şeklinde açıklama yaptı.

ZELENSKİ'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rus güçlerinin Ukrayna'nın çeşitli şehirlerini hedef alan düzinelerce füze fırlattığını ve başkentin gündüz vakti nadir görülen bir hava saldırısıyla karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

Zelenski açıklamasında, "Rusya bir kez daha Ukrayna'ya füzelerle kitlesel olarak saldırdı. Farklı şehirler: Kiev, Dnipro, Krivyi Rih, Slovyansk, Kramatorsk. Çeşitli tiplerde 40'tan fazla füze. Konutlar, altyapı ve bir çocuk hastanesi hasar gördü" ifadelerine yer verdi.

Editör: Yudum İmal