Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kısmi askeri seferberlik ilan ederek, Donetsk ve Luhansk'ın bağımsızlığını desteklediklerini ve açıkladı.

Donetsk ve Luhansk'ın bağımsızlığını desteklediklerini açıklayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugünden itibaren kısmi askeri seferberlik ilan etti.

Alınan bilgilere göre, Putin'in seferberlik ilanı, ülke içinde paniğe yol açtı. Ülkeden çıkış yapmak isteyen vatandaşlar havalimanlarına akın edince uçaklarda bilet bulmak zorlaştı. Bunun üzerine uçak bileti fiyatları 5 katına çıktı.

Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki 4 ayrılıkçı bölgenin, Rusya'ya katılması için referandum kararı almasının ardından, ulusa sesleniyor.

Rusya Devlet Başkanı'nın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

''Yalnızca yedekte bulunan ve silahlı kuvvetlerde görev yapan, belirli askeri uzmanlıklara ve deneyime sahip olan vatandaşlar, silah altına alınacak

İran'da protestolar devam ediyor! İran'da protestolar devam ediyor!

Askere çağrılanlar, birliklere gönderilmeden önce özel bir askeri harekat deneyimi dikkate alınarak, mutlaka ek askeri eğitimden geçecekler.

Batı'nın amacı Rusya'yı zayıflatmak, bölmek ve yok etmek. 1991 yılında SSCB'yi bölebildiklerini ve şimdi de Rusya'yı bölme zamanı geldiğini açıkça söylüyorlar

Bizim hedefimiz Donbas'ı özgürleştirmek

İstanbul'daki müzakerelerde Kiev Taleplerimize olumlu cevap vermişti. Ama anlaşılan o ki anlaşmaya varılması batının hoşuna gitmedi

Rus savunma şirketlerine yönelik tün malzeme kaynak ve mali destek sorunları bir an önce hükümet tarafından çözülmeli.

Donbas, Zaporijya ve Herson'da yapılacak referandumlarda çıkacak kararı destekleyeceğiz

Rusya kendisine yakın olan insanları (Donbas'ta yaşayanları) cellatlar parçalasın diye teslim edemez, ortada bırakamaz. Onların kendi kaderlerini tayin etme hakkını cevapsız bırakamayız

Rusya'da kısmi seferberlik bugün başladı. Kararı imzaladım

Batı Rusya'ya karşı saldırıda tüm limitleri aştı. Bize karşı nükleer şantajda bulunuyorlar

Sizin desteğinize inanıyorum''

RUSYA'DA SEFERBERLİKTEN KAÇMANIN CEZASI ARTIRILDI

Rusya'da askeri seferberlik görevinden kaçanlar için hapis cezasının artırılmasına yönelik yasa tasarısı, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'dan geçti.

Duma'da kabul edilen yasa tasarısıyla çeşitli değişiklikler yapılan tasarıya göre, düşman ordusuna gönüllü bir şekilde teslim olan askerlere 10 yıl, savaşta yağma yapanlara 15 yıl hapis cezası verilebilecek.

Seferberlik zamanında askeri görevden kaçmanın hapis cezası da 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı.