HRW'nin yayınladığı rapora göre, Aralık 2023'ten itibaren Rus güvenlik şirketi Wagner ile Malili ordusunun ülkenin orta ve kuzey bölgelerinde birçok sivilin ölümüne sebebiyet verdiği aktarıldı.

Raporda, Mali'deki sivil ölümlerinin baskınlar ve İHA saldırılarıyla gerçekleştiği vurgulandı. Ayrıca, Rus paralı askerlerinin baskının artmasıyla sivillerin ölümüne neden olması raporda dikkat çeken noktaydı.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİ GİZLENDİ

HRW'nin Sahel araştırmacılarından olan Ilaria Allegrozzi konuya ilişkin açıklamada bulundu. Allegrozzi, Rusya destekli askeri hükümetin insan hakları ihlallerini gizlediğini vurguladı.

Raporda WAGNER grubunun Afrika'daki etkin rolü dikkat çekti. Öğrenilenlere göre, Wagner'in Afrika'da bulunduğu, askeri eğitim verdiği ve liderlere yakın koruma sağladığı ayrıca WAGNER'in Afrika'da birçok ülkede olduğu tahmin edilirken, söz konusu şirketin, yerel güçlere askeri eğitim verdiği, liderlere yakın koruma sağladığı ve enerji noktalarını koruduğu düşünülüyor.

İsrail dostu İtalya'dan barış mesajı: Filistin devleti kurulması halinde barış için asker göndermeye hazırız İsrail dostu İtalya'dan barış mesajı: Filistin devleti kurulması halinde barış için asker göndermeye hazırız