TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından EYT yasası çıktı. 

Ferhat Salman: Yıllarımızı kaybetmişiz, kandırılmışız! Ferhat Salman: Yıllarımızı kaybetmişiz, kandırılmışız!

Uzun zamandır birçok mecrada yetkililere seslenen staj ve çıraklık mağdurlarının yasa kapsamına alınmaması vatandaşların mağduriyetinin devam etmesine neden olurken tepkiler de gecikmedi.

Çok küçük yaşlarda ekmek parası kazanmak için çalışma hayatına atılan stajyer ve çıraklar sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmasını ve emeklilikte önlerinde bulunan engellerin kaldırılmasını isteyerek yetkililere seslenmeye devam ediyor.

Samsun Staj Mağdurları, bu kez Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Başkanı Hacı Eyüb Güler’i ziyaret ederek destek istedi.

''STAJ SİGORTASI, EMEKLİLİKTE İŞE YARAYACAK DENİLDİ, KANDIRILDIK!''

Samsun Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Derneği Başkanı Murat Aydın, Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüb Güler’i ziyaret ederek destek istedi. 
Staj ve çıraklık sigortası mağduriyeti ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü ziyarette Staj ve çıraklık mağdurları temsilcileri, dosya teslim ederek, Dosyanın TESKOB Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e ulaştırılması için rica ettiler.  Başkan Hacı Eyüb Güler, oda olarak staj ve çıraklık mağdurlarına destek vereceklerine dair söz verdi. 

''EMEKLİLİKTE İŞE YARAYACAK DENİLDİ''

Ziyaretten sonra bir açıklama yapan Samsun Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Derneği Başkanı Murat Aydın, meslek liseleri ve çıraklık eğitim okullarında 12 yaşından itibaren çırak olarak, 15 yaşında da stajyer olarak çalışma hayatına başladıklarını ancak bir işçi gibi çalışmalarına rağmen, kendilerine öğrenci muamelesi yapıldığını iddia etti.
Başkan Aydın, ”Meslek Liseleri ve Çıraklık okullarında staj ve çıraklık başlama tarihinde ilk işe girişte SGK tescil kartları verilerek, sigorta girişlerimiz yapıldı. Öğretmenlerimiz bu sigorta başlangıcın faydasını göreceksiniz demişlerdir. Fakat ilerleyen dönemlerde dönemin hükümetlerince çıkarılmış olan yasalar ile SSK giriş tarihlerimiz yatırılan primlerin sadece meslek hastalıkları, iş kazalarını karşılayacak kısa vadeli koldan yatırılmasından dolayı emeklilikte sigorta başlangıcına sayılması engellenmiştir.” dedi.

''PALANDÖKEN’DEN DESTEK BEKLİYORUZ''

Staj ve Çıraklık mağdurlarını EYT çıktıktan sonra ortaya çıkan bir grup olarak düşünülmemesini vurgulayan Aydın, ziyarette bunu örnekleriyle Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüb Güler’e anlattıklarını söyledi. EYT’nin mazisinin 23 yıl, kendilerinin ise 36 yıla dayandığını belirten Aydın, şöyle devam etti: “Hakkımız olmayan hiçbir şeyi istemiyoruz. E-Devlet’te gözüken ilk işe giriş tarihlerimizin emeklilikte de geçecek şekilde kabul edilmesini talep ediyoruz. O gün itibariyle bizim bilgimiz dışında eksik yatan primlerin sorumlusu biz değiliz, bu sorunu çözmek siyasilerin ve sosyal devletimizin boynunun borcudur. Sanayinin gelişmesi için de önemli olan bu sorunun çözülmesi için esnafların Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den destek bekliyoruz. Mücadelemizi başarıncaya kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”