Şiddetli yağışlar sonrası yaşanan sel felaketinde 2 kişi yaşamını yitirirken 34 kişi ise mahsur kalmıştı. Bakan Yerlikaya, yaptığı paylaşımda mahsur kalan 34 vatandaşımızın bulunduğu yerden güvenlikli alanlara tahliye edildiğini duyurdu.

Bakan Yerlikaya, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Dışişleri: İsrail’in, El-Mevasi’de onlarca sivili katletmesi, Filistinlileri topyekun yok etme çabasının bir aşamasıdır Dışişleri: İsrail’in, El-Mevasi’de onlarca sivili katletmesi, Filistinlileri topyekun yok etme çabasının bir aşamasıdır

"Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz 7 Temmuz 2024 Pazar günü için şiddetli sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve dolu nedeniyle;

Samsun ve Ordu illeri için Turuncu uyarıda bulunmuştu. Uyarı verilen il ve ilçelerdeki vatandaşlarımıza SMS ile bilgilendirme yapılmıştı.

Samsun'un:

Ayvacık, Çarşamba, Salıpazarı, Terme ve Tekkeköy ilçelerinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle toplam 60 ihbar alındı.

Samsun’daki kuvvetli yağışlarda mahsur kalan 34 vatandaşımız bulunduğu yerden güvenlikli alanlara tahliye edildi.

Samsun’da 460 araç, 656 personel, 25 motopomp ve 7 dalgıç pompa ile sele müdahale edildi.

Ordu'nun:

Ünye, İkizce ve Çaybaşı ilçelerinde etkili olan kuvvetli yağışlarda ise 18 ihbar alındı. Çalışmalarda toplam 695 personel, 284 araç görev aldı.

Çaybaşı ilçesi Çayır mahallesinde 83 yaşında 1 vatandaşımız sel sularına kapılarak maalesef hayatını kaybetti. Muş’un Malazgirt ilçesi Bahçeköy köyünde etkili olan kuvvetli yağışlarda ise 1 vatandaşımız sel sularına kapılarak maalesef hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Çalışmalara katılan AFAD personelimize, Belediyelerimize, Emniyet ve Jandarmamıza, DSİ ve Karayolları ekiplerimize, Sağlık Personelimize teşekkür ediyorum.

Aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuzlara karşı vatandaşlarımızın yaptığımız uyarılara hassasiyetle uyması büyük önem taşıyor.

112 Acil Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında. Allah her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun."

Kaynak: BirGün