PİKTES öğretmenleri atama istiyor! PİKTES öğretmenleri atama istiyor!

12 Mayıs 2023 tarihinde Resmî Gazete'de yayınlanan yönetmelikte sözleşmeli erbaş ve er olarak en az yedi hizmet yılını doldurarak ayrılanlardan, nitelik belgesi olumlu olup talepte bulunanların kamu kurum ve kuruluşlarındaki boş kadro ve pozisyonlara atanmalarına karar verildi. Böylece 4 yıldır memuriyet bekleyen sözleşmeli er ve erbaşların önündeki engeller kaldırılmış oldu. Sözleşmeli er ve erbaşlar da bu süreçte başvurularını tamamladı. Ancak yönetmeliğin üzerinden 4 ay gibi bir süre geçmesine rağmen memuriyete geçiş yapmak isteyen sözleşmeli er ve erbaşlar hakkında bir adım atılmadı. 

Sözleşmeli erbaş ve erlerin birçok konuda mağduriyet yaşıyor ancak en çok zorlandıkları konu 7 yıl görev süresini tamamlamış sözleşmeli erbaş ve erlerin, hali hazırda kanuni hakları olan memuriyete geçiş hakkı yönetmeliğin çıkarılmaması nedeniyle bu haktan yararlanmamaları. 

7 yıllık askeri çalışma hayatından sonra sivil hayata dönmek zorunda kalan sözleşmeli er ve erbaşlar iş bulmakta sıkıntı yaşıyor. Meslekleri olanlar aynı işi yapmaya devam ederken olmayanlar ise 7 yıllık askeri çalışmanın ardından iş bulmakta zorlanıyor. 7 yıllık çalışma süresinin ardından memuriyete geçiş hakkı isteyen sözleşmeli er ve erbaşlar daha fazla mağdur edilmek istemiyor.

Sözleşmeli Erbaş ve Er Derneği Başkanı Abidin Kocabuğa önderliğinde memuriyet hakkı için mücadele eden sözleşmeli er ve erbaşlar sosyal medya uygulamalarında da sık sık etkinlik düzenliyor. X (Twitter) üzerinden etkinlik düzenleyen sözleşmeli er ve erbaşlar paylaşımlarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra yetkili isimleri de etiketleyerek seslerini duyurmaya çalışıyor. 

İşçi Haber ihbar hattımıza mesaj gönderen bir sözleşmeli er şu sözlerle yetkililere seslendi: 

Ben yedi yıl Türk silahlı kuvvetlerinde sözleşmeli er olarak görev yaptık.6191 sayılı kanuna göre kamuda istihdam hakkımız var. Çünkü yedi yılın sonunda istesek de görevimize devam edemiyoruz. Mağdur olmayalım diye Sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla kamuya geçişle alakalı 12.05.2023 tarihinde yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelik de tüm bakanlıklar isterse talepte bulunabileceği yazıyor. Haliyle talep olmazsa sıkıntımız devam edecek. Bizler bu vatan bu bayrak için en kritik noktalarda görev yaptık. Yine olsun yine yaparız. Bir çoğumuz deprem bölgesinde. En azından bu atamalar olursa bir nebze olsun arkadaşlarımızın yarasına merhem olacak. Ben inanıyorum ki devlet büyüklerimiz bu vatana hizmet eden Mehmetçiklerin mağdur olmasına izin vermez. 
O. A. 14. Dönem Sözleşmeli Er